Snart trådløst netværk i bilen

Der dukker små WiFi-hotspot op alverdens steder, og snart er det bilen, som står for tur. Den skal have trådløst netværk for at være med på moden.

Snart er det ikke længere nok at have en GPS i forruden for at være helt fremme, når det gælder ekstraudstyr til bilen.

For i øjeblikket arbejder bilproducenterne ihærdigt på at få langt mere avanceret elektronik indenbords i oktanslæden.

Ifølge Dailytech.com er DaimlerChrysler ved at lægge sidste hånd på et automatisk system, der skal gøre det endnu mere sikkert at færdes på vejene.

Wireless Local Danger Warning (Willwarn) hedder opfindelsen, der udnytter ABS, ESP og GPS-systemet til at lede bilen smertefrit gennem dårlige vej- og vejrforhold. Alle data indsamles og sendes via WiFi til biler bagved og til modkørende vogne inden for en radius af 500 meter.

Informationerne vil blive vist på et display hos de øvrige trafikanter, så de kan tage de nødvendige forholdsregler. Deres biler skal naturligvis også være udstyret med Willwarn eller et lignende system, der sørger for, at vognen har trådløst netværk.

DaimlerChrysler håber, at det nye system kan integreres i Mercedes' nye top-modeller inden 2010.

Ideen med trådløst netværk i bilen er faktisk ikke så langt væk, som man skulle tro. I dag tilbyder danske Clearwire rent faktisk WiFi i dieselhakkeren.

Det er dog ikke nogen billig fornøjelse. Prisen for det specielle, mobile udstyr er 7.999 kroner inklusive oprettelse af abonnement, og dertil kommer en månedlig udgift på 699 kroner. Men så kan man også få adgang til internettets motorvej fra sit førersæde og kan downloade indhold med en hastighed på 1024 Kbit/s. Uploadhastigheden er 256 Kbit/s.

Du kan læse meget mere om, hvilken elektronisk isenkram fremtidens biler kommer til at indeholde, her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere