WiFi i udlejningsbilen

Biludlejningsfirmaet Avis vil udstyre sine vogne med trådløs internetforbindelse. I første omgang bliver det i USA.

Hvis turen går til USA i løbet af sommerferien, behøver du ikke at frygte lange perioder uden kontakt til venner og familie over internettet.

Biludlejningsfirmaet Avis vil nemlig udstyre sine vogne med WiFi. Ifølge New York Times er det it-firmaet Autonet Mobile, som skal installere det trådløse netværk i bilerne.

Det sker via en boks på størrelse med en bærbar computer, der går online via 3G-mobilnettet. Strømmen får enheden fra udlejningsbilens strømforsyning. Avis' kunder får mulighed for at leje boksen fra marts, og den koster 10,95 dollar, cirka 62 kroner, om dagen.

Herhjemme er ideen med trådløst netværk i bilen faktisk ikke så langt væk, som man skulle tro. I dag tilbyder danske Clearwire rent faktisk WiFi i dieselhakkeren.

Det er dog ikke nogen billig fornøjelse. Prisen for det specielle, mobile udstyr er 7.999 kroner inklusive oprettelse af abonnement, og dertil kommer en månedlig udgift på 699 kroner.

Men så kan man også få adgang til internettets motorvej fra sit førersæde og downloade indhold med en hastighed på 1024 Kbit/s. Uploadhastigheden er 256 Kbit/s.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere