Få et Bravia-tv i mobilen

Sony Ericsson lancerer snart en ny mobil med indbygget tv-teknologi fra Sonys fjernsynsmærke Bravia. Mobilen kan blandt andet "timeshifte".

Var det noget med en mobiltelefon, du kan bruge som fjernsyn i Bravia-kvalitet?

Det lyder fristende, og det er da også Sonys nyeste skridt henimod at få flere af sine mærkevarer over på Sony Ericssons modeller.

Tidligere har vi set Walkman og Cyber-shot mærkerne på telefonerne, og nu er turen så kommet til Bravia-mærket, oplyser den asiatiske udgave af Cnet.

Den nye SO903iTV Bravia mobil har en tre tommer skærm, indbygget tv-modtager, et kamera på to megapixels og Micro Memory stick indgang.

Telefonen kan indspille tv-programmer med "timeshift"-teknik hvad der jo nok er meget praktisk, hvis man er på farten og lige bliver nødt til at stoppe udsendelsen, så man ikke kommer galt af sted i trafikken. Og så kan man jo også spole uden om reklamer og den al for lange vejrudsigt i TV-avisen på DR1.

Desværre kommer SO903iTV Bravia foreløbig kun i Japan – og kun hos den japanske telegigant NTT DoCoMo. Tv-mobilen kommer til juni, og prisen er ukendt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics