Her er fremtiden for supernørden

Nu er det muligt at få dine tv-kanaler, Skype og adgang til din pc samlet i mobiltelefonen via X-series fra mobilselskabet 3. Fremtiden er lige om hjørnet for supernørden, der snart får et rødglødende dankort.

I dag er en festdag for supernørden, som begynder at savle, når der snakkes om Skype, Windows Live Messenger, tv på farten og fjernadgang til computeren derhjemme.

For teleselskabet 3 kunne i dag under et pressemøde afsløre, at det har stablet et samarbejde på benene med de store drenge: Microsoft, Skype, Nokia og Slingmedia. Det sker under navnet X-Series, der forvandler din mobiltelefon til et hidtil uset multimediekraftværk.

I princippet kan du stå midt ude i ingenting – hvis du vel at mærke er inden for 3's dækningsområde – og direkte på mobiltelefonen se de tv-kanaler, som du betaler for at have derhjemme.

De streames via en såkaldt Slingbox fra din dagligstue og lader dig følge med i den fodboldkamp, du for alt i verden ikke vil gå glip af.

Efter matchen kan du meget passende diskutere resultatet med dine venner og familie via Messenger eller Skype.

Det kan du nemlig også gøre via mobilen, der har programmerne præinstalleret. Og hvis du er i godt humør og gerne vil lytte til We Are The Champions, så har du ligeledes via telefonen adgang til din hjemmecomputer, hvor musikfilen kan hentes frem.

Dit dankort bliver rødglødende

Hvis du allerede har hevet dankortet op af lommen, så tag lige en dyb indånding. Først skal vi lige have et lille regnestykke på plads.

Det er nemlig ikke nogen billig fornøjelse at få lov at jonglere rundt med de mange avancerede muligheder i X-Series. Til at begynde skal du betale for mobiltelefonen. Teleselskabet 3 vælger i første omgang at lancere X-Series på en Nokia N73, og den skal du smide 499 kroner for.

Oven i det skal du hver måned betale 399 kroner for et Gold-abonnement, der giver adgang til alle tjenesterne, som du derefter kan benytte ubegrænset. Du skal dog stadig betale for almindelige mobilopkald og sms.

Samtidig skal du have en bredbåndsforbindelse med solid upload, hvis du vil se tv på mobilen, og du skal også købe dig en Slingbox til at streame signalerne. Den er ikke prisfastsat endnu, men regn nok med omkring 2.500 kroner.

Alt i alt en forholdsvis dyr investering, som formentlig kun supernørder vil kaste sig over. Til gengæld vil de også få en smag af fremtidens teknologiske muligheder.

X-Series lanceres den 1. februar i Danmark, og her på PC World vil vi naturligvis teste det nye produkt fra 3 så hurtigt som muligt for at se, om de avancerede tjenester fungerer smertefrit via mobilen. Vi er allerede i gang med at teste Slingbox, blandt andet over Turbo 3G.

Ifølge Morten Christiansen, topchef i 3's danske afdeling, vil konceptet X-Series blive løbende udbygget med flere tjenester, og vi kan forvente at se flere nye X-Series de kommende år.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S