Windows bliver endnu mere mobil

Microsoft er klar med Windows Mobile 6, som er målrettet smartphones. Det nye styresystem gør det lettere at læse e-mail, Word-filer og koble mobilen op til en computer, mens du er på farten.

Under mobil-messen 3GSM i Barcelona har Microsoft som ventet løftet sløret for Windows Mobile 6, det nye styresystem til pda'ere og smartphones.

Blandt nyhederne er muligheden for at læse e-mail i HTML-format. Det betyder, at tekst og billeder i e-mail ser ud præcis, som man kender det fra Outlook på computeren.

Samtidig gør en længe ventet ny version af Office Mobile det muligt at læse og redigere filer fra Word, Excel og Powerpoint uden at fjerne formatering eller billeder fra dokumentet.

Med Windows Mobile 6 skulle det også være nemmere at koble mobiltelefonen op til en pc med Windows Vista og synkronisere musik, billeder, film og informationer fra Outlook.

Ifølge Microsoft kan vi herhjemme snart få flere telefoner at se, som udnytter Windows Mobile. HP, Samsung, LG og Motorola er på vej med nye modeller, der har det nye styresystem indenbords.

I næste uge bringer vi en grundig gennemgang af de nye funktioner i Windows Mobile 6.

Annonce

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S