Windows bliver endnu mere mobil

Microsoft er klar med Windows Mobile 6, som er målrettet smartphones. Det nye styresystem gør det lettere at læse e-mail, Word-filer og koble mobilen op til en computer, mens du er på farten.

Under mobil-messen 3GSM i Barcelona har Microsoft som ventet løftet sløret for Windows Mobile 6, det nye styresystem til pda'ere og smartphones.

Blandt nyhederne er muligheden for at læse e-mail i HTML-format. Det betyder, at tekst og billeder i e-mail ser ud præcis, som man kender det fra Outlook på computeren.

Samtidig gør en længe ventet ny version af Office Mobile det muligt at læse og redigere filer fra Word, Excel og Powerpoint uden at fjerne formatering eller billeder fra dokumentet.

Med Windows Mobile 6 skulle det også være nemmere at koble mobiltelefonen op til en pc med Windows Vista og synkronisere musik, billeder, film og informationer fra Outlook.

Ifølge Microsoft kan vi herhjemme snart få flere telefoner at se, som udnytter Windows Mobile. HP, Samsung, LG og Motorola er på vej med nye modeller, der har det nye styresystem indenbords.

I næste uge bringer vi en grundig gennemgang af de nye funktioner i Windows Mobile 6.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS