Windows bliver endnu mere mobil

Microsoft er klar med Windows Mobile 6, som er målrettet smartphones. Det nye styresystem gør det lettere at læse e-mail, Word-filer og koble mobilen op til en computer, mens du er på farten.

Under mobil-messen 3GSM i Barcelona har Microsoft som ventet løftet sløret for Windows Mobile 6, det nye styresystem til pda'ere og smartphones.

Blandt nyhederne er muligheden for at læse e-mail i HTML-format. Det betyder, at tekst og billeder i e-mail ser ud præcis, som man kender det fra Outlook på computeren.

Samtidig gør en længe ventet ny version af Office Mobile det muligt at læse og redigere filer fra Word, Excel og Powerpoint uden at fjerne formatering eller billeder fra dokumentet.

Med Windows Mobile 6 skulle det også være nemmere at koble mobiltelefonen op til en pc med Windows Vista og synkronisere musik, billeder, film og informationer fra Outlook.

Ifølge Microsoft kan vi herhjemme snart få flere telefoner at se, som udnytter Windows Mobile. HP, Samsung, LG og Motorola er på vej med nye modeller, der har det nye styresystem indenbords.

I næste uge bringer vi en grundig gennemgang af de nye funktioner i Windows Mobile 6.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos