Windows bliver endnu mere mobil

Microsoft er klar med Windows Mobile 6, som er målrettet smartphones. Det nye styresystem gør det lettere at læse e-mail, Word-filer og koble mobilen op til en computer, mens du er på farten.

Under mobil-messen 3GSM i Barcelona har Microsoft som ventet løftet sløret for Windows Mobile 6, det nye styresystem til pda'ere og smartphones.

Blandt nyhederne er muligheden for at læse e-mail i HTML-format. Det betyder, at tekst og billeder i e-mail ser ud præcis, som man kender det fra Outlook på computeren.

Samtidig gør en længe ventet ny version af Office Mobile det muligt at læse og redigere filer fra Word, Excel og Powerpoint uden at fjerne formatering eller billeder fra dokumentet.

Med Windows Mobile 6 skulle det også være nemmere at koble mobiltelefonen op til en pc med Windows Vista og synkronisere musik, billeder, film og informationer fra Outlook.

Ifølge Microsoft kan vi herhjemme snart få flere telefoner at se, som udnytter Windows Mobile. HP, Samsung, LG og Motorola er på vej med nye modeller, der har det nye styresystem indenbords.

I næste uge bringer vi en grundig gennemgang af de nye funktioner i Windows Mobile 6.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S