Ret godt tv-kort

Compro VideoMate T750 er et Vista-certificeret tv-modtagerkort baseret på god hardware og egentlig også god software, selv om der er nogle småfejl, der burde ordnes.

Ret godt tv-kort

Det første indtryk af Compro VideoMate T750 er vældig godt. Hardwaren understøtter tilsyneladende alle relevante teknologier og stikforbindelser, og softwaren kan tilsyneladende det hele. Brugerinterfacet ser endda også godt ud, så det er med store forventninger, man begynder at udforske dette tv-modtagerkort, der kan hive både analoge og digitale tv-signaler samt fm-radio ned på pc'en.

Desværre dæmpes begejstringen delvist, når problemerne begynder at opstå.

Det er ganske normalt, at tv-modtagerkort primært differentierer sig på softwaren og ikke på hardwaren. Ser man udelukkende på hardwaren, er der nemlig en række teknologier, der bare må og skal understøttes, og så skal billedkvaliteten naturligvis være i top. Softwaresiden er derimod en mere diffus størrelse.

VideoMate T750 modtager som nævnt fm-radio, analogt tv og digitalt tv i form af dvb-t. De to førstnævnte signaler vil i de fleste situationer være mindre vigtige end det digitale fjernsynssignal, men det skal alligevel siges, at radio og analogt tv modtages lige så fint af T750 som af konkurrerende kort. Hvad angår digital tv står T750 ikke tilbage for nogle, for billedkvaliteten er strålende.

Af andre vigtige hardwarefaciliteter skal nævnes understøttelsen af undertekster, som T750 også klarer, og så kan tv-kortet integreres med pc'ens powerknap, så pc'en kan tænde sig selv og optage ønskede programmer. Det er smart.

Med i æsken får man også en fjernbetjening og et stik, som gør det muligt at splitte det analoge og digitale tv-signal ud fra samme tv-kabel og føre dem begge ind i T750. Det er også smart.

Endelig skal det nævnes, at T750 understøtter 1080i HD digital tv, som desværre ikke kunne testes, fordi det danske dvb-t signal endnu ikke udsendes i HD. Tv-kortet har ud over antenneindgange også indgange til S-Video og Composite, så man kan optage fra sin dvd eller vhs-afspiller. Så langt så godt.

Software med småproblemer

Nogle tv-kort leveres med det mest græsselige software, der er så fejlfyldt og brugerfjendsk, at man er nødt til at installere tredjepartssoftware for at få glæde af sin hardware.

Sådan er det ikke med T750, hvor softwaren er ganske fin omend ikke perfekt. Brugerinterfacet er rimeligt logisk opbygget og ser endda pænt ud. Knapper og ikoner reagerer næsten altid prompte, og dialogbokse med videre er tilfredsstillende selvforklarende.

Rent funktionelt understøttes både optagelse til harddisk og timeshifting samt text-tv og epg (elektronisk program guide) samt Picture-in-Picture, hvor flere digitale tv-kanaler kan vises samtidig. Så omend enkelte detaljer kunne være udført en anelse bedre, er softwaren behagelig at bruge.

Småproblemer i softwaren

På den anden side er der også ting, der ikke fungerer. Man skal eksempelvis ikke vælge channelsurfing, hvor op til 12 af de tilgængelige digitale kanaler vises i miniaturer i samme vindue. Det belaster kortet så meget, at man ikke kan højreklikke og fremkalde en menu og slå channelsurfing fra, så eneste løsning er at aflive programmet.

Ser man tv-programmer med undertekster, har disse undertekster også en væmmelig tendens til at forsvinde fra tid til anden, og de vender kun tilbage, når man har slukket og tændt for undertekstning. Dette er altsammen irriterende fejl, og for at toppe problemerne af, går softwaren simpelthen ned engang imellem. Ikke så tit at T750 er ubrugeligt, men ofte nok til at det er irriterende.

Konklusionen må derfor være, at Compro VideoMate T750 er et godt produkt, der kunne trænge til en softwareopdatering. Kan man leve med de problemer, der nævnes her, er T750 et fint køb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job