Vanvittig Georg Gearløs-paraply

Skøre japanere har smidt digitalkamera, GPS, projektor og trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Resultatet er en vanvittig Georg Gearløs-opfindelse. Se den i aktion her.

Det er ikke nogen hemmelighed, at japanere er pjattede med elektroniske dimser, og Sho Hashimoto og Takashi Matsumoto er ingen undtagelse.

De har smidt digitalkamera, GPS, projektor og en trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Det giver den nogle helt vanvittige muligheder.

Man kan tage billeder med paraplyen, og de uploades med det samme til fototjenesten Flickr med GPS-koordinater. Billederne kan også projekteres op i toppen af paraplyen, hvis man har lyst til at nyde sine mesterværker.

Hvis det er svært at finde vej i regnvejret, er der ingen grund til panik. Korttjenesten Google Earth kan nemlig bruges til vise 3D-kort, som også projekteres op i toppen af paraplyen.

Sho Hashimoto og Takashi Matsumotos prototype har allerede vakt opsigt rundt om i verden, og de håber at kunne sælge deres idé, så den en dag kan komme ud i butikkerne. Du kan læse mere om opfindelsen her.

Dette korte videoklip viser paraplyen i aktion:

Du kan se flere af paraplyens funktioner i denne 13 minutter lange video, som er optaget i Japan.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S