Vanvittig Georg Gearløs-paraply

Skøre japanere har smidt digitalkamera, GPS, projektor og trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Resultatet er en vanvittig Georg Gearløs-opfindelse. Se den i aktion her.

Det er ikke nogen hemmelighed, at japanere er pjattede med elektroniske dimser, og Sho Hashimoto og Takashi Matsumoto er ingen undtagelse.

De har smidt digitalkamera, GPS, projektor og en trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Det giver den nogle helt vanvittige muligheder.

Man kan tage billeder med paraplyen, og de uploades med det samme til fototjenesten Flickr med GPS-koordinater. Billederne kan også projekteres op i toppen af paraplyen, hvis man har lyst til at nyde sine mesterværker.

Hvis det er svært at finde vej i regnvejret, er der ingen grund til panik. Korttjenesten Google Earth kan nemlig bruges til vise 3D-kort, som også projekteres op i toppen af paraplyen.

Sho Hashimoto og Takashi Matsumotos prototype har allerede vakt opsigt rundt om i verden, og de håber at kunne sælge deres idé, så den en dag kan komme ud i butikkerne. Du kan læse mere om opfindelsen her.

Dette korte videoklip viser paraplyen i aktion:

Du kan se flere af paraplyens funktioner i denne 13 minutter lange video, som er optaget i Japan.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S