Vanvittig Georg Gearløs-paraply

Skøre japanere har smidt digitalkamera, GPS, projektor og trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Resultatet er en vanvittig Georg Gearløs-opfindelse. Se den i aktion her.

Det er ikke nogen hemmelighed, at japanere er pjattede med elektroniske dimser, og Sho Hashimoto og Takashi Matsumoto er ingen undtagelse.

De har smidt digitalkamera, GPS, projektor og en trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Det giver den nogle helt vanvittige muligheder.

Man kan tage billeder med paraplyen, og de uploades med det samme til fototjenesten Flickr med GPS-koordinater. Billederne kan også projekteres op i toppen af paraplyen, hvis man har lyst til at nyde sine mesterværker.

Hvis det er svært at finde vej i regnvejret, er der ingen grund til panik. Korttjenesten Google Earth kan nemlig bruges til vise 3D-kort, som også projekteres op i toppen af paraplyen.

Sho Hashimoto og Takashi Matsumotos prototype har allerede vakt opsigt rundt om i verden, og de håber at kunne sælge deres idé, så den en dag kan komme ud i butikkerne. Du kan læse mere om opfindelsen her.

Dette korte videoklip viser paraplyen i aktion:

Du kan se flere af paraplyens funktioner i denne 13 minutter lange video, som er optaget i Japan.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job