Vanvittig Georg Gearløs-paraply

Skøre japanere har smidt digitalkamera, GPS, projektor og trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Resultatet er en vanvittig Georg Gearløs-opfindelse. Se den i aktion her.

Det er ikke nogen hemmelighed, at japanere er pjattede med elektroniske dimser, og Sho Hashimoto og Takashi Matsumoto er ingen undtagelse.

De har smidt digitalkamera, GPS, projektor og en trådløs internetforbindelse ind i en paraply. Det giver den nogle helt vanvittige muligheder.

Man kan tage billeder med paraplyen, og de uploades med det samme til fototjenesten Flickr med GPS-koordinater. Billederne kan også projekteres op i toppen af paraplyen, hvis man har lyst til at nyde sine mesterværker.

Hvis det er svært at finde vej i regnvejret, er der ingen grund til panik. Korttjenesten Google Earth kan nemlig bruges til vise 3D-kort, som også projekteres op i toppen af paraplyen.

Sho Hashimoto og Takashi Matsumotos prototype har allerede vakt opsigt rundt om i verden, og de håber at kunne sælge deres idé, så den en dag kan komme ud i butikkerne. Du kan læse mere om opfindelsen her.

Dette korte videoklip viser paraplyen i aktion:

Du kan se flere af paraplyens funktioner i denne 13 minutter lange video, som er optaget i Japan.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect