Internet til deling - uanset tid og sted

Skal du dele en internetforbindelse uanset tid og sted, så er kombinationen af et 3G-modem og D-Link’s DIR-451 WiFi-router ikke til at komme udenom. Se her hvorfor.

Internet til deling - uanset tid og sted

Er du, ligesom utallige andre, blevet fristet af de hurtige mobile HSDPA-forbindelser, som mobilselskabet 3 reklamerer massivt for i øjeblikket? I så fald har D-Link et produkt, der kan gøre din forbindelse endnu mere alsidig.

Det er den trådløse router DIR-451, der ved første indtryk blot ligner en almindelig WiFi-router. Men det unikke dukker op, når man på bagsiden finder både en PCMCIA- og USB-port.

Det er her, du sætter dit PCMCIA- eller USB-modem fra 3 i. Efter en kort opsætning, kan du så dele din HSDPA-forbindelse med andre via routernes WiFi-del. Har du ikke mod på WiFi, kan du også benytte en af de indbyggede fire Ethernet-porte.

Vi har under en sommerhustur afprøvet DIR-451 sammen med et modem fra 3. Her var oplevelsen, at opsætningen i routerens administrationssoftware var ganske nem og rimelig problemfri. Vi valgte blot den modemtype (USB), som vi anvendte, hvorefter opsætningen gik af sig selv.

Må arbejde uden PIN-kode

Dog manglede vi muligheden for at beholde PIN-koden på 3-modemet. Den kunne DIR-451 ikke klare, så den måtte deaktiveres.

Lidt irriterende, for af sikkerhedshensyn foretrækker vi normalt at have vores 3-modem sikret med den normale 4-cifrede pinkode.

Gør din forbindelse mere alsidig

Så længe vi brugte forbindelsen, havde vi ingen problemer med kombinationen af DIR-451 og 3-modemet.

Faktisk var kombinationen så fin, at vi formåede at spille World of Warcraft på én maskine, mens vi ved siden af surfede på to andre bærbare.

Men brugte vi ikke forbindelsen i et stykke tid, var det ikke helt stabilt. Her kunne forbindelsen mellem router og 3-modem af og til droppe signalet, hvilket lige krævede, at strømstikket til routeren kom ud og ind igen.

Selve router-delen af DIR-451 er temmelig standard, og det samme gælder rækkevidden på 802.11b/g WiFi-delen. Ikke noget at klage over, men heller ikke noget ud over det normale g-baserede netværk.

Blinkende lysshow

Skal der lidt kritik på bordet, så er det, at routeren helst skal placeres, så man ikke kan se den. Ikke fordi den er særligt grim, men fordi dioderne på fronten lyser med et ret stærkt blåt lys, samtidig med at ikke mindre end tre af dem konstant blinker i forskelligt takt.

Det er tæt på at kræve en advarsel mod epilepsi, hvis du skal arbejde tæt op af DIR-451. Det er ikke unormalt, men det gør ikke lysshowet mindre irriterende.

Lidt blinken ændrer dog ikke på, at DIR-451 for omkring 1.300 kroner har potentialet til at gøre din HSDPA-forbindelse og 3-modem endnu mere alsidig.

Har du derfor behov for at dele din forbindelse, er D-Link DIR-451 derfor et godt bud. Og kombinerer du sættet med en 12V til 220V omformer til bilen, har du pludseligt et rullende WiFi hotspot. Tilbage er kun at ønske god tur.

Du kan også læse mere om DIR-451 hos D-Link her.

Annonce

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S