Skærmen er blot 0,68 millimeter tyk!

Sharp har fundet skalpellen frem og skåret sin nyeste LCD-skærm ned til sølle 0,68 millimeter. Den skal nu bruges i supertynde mobiltelefoner og digitalkameraer.

Elektronikgiganterne kappes ihærdigt om at producere LCD-skærme, der nærmest er tyndere end luft.

Den nyeste model fra Sharp er blot 0,68 millimeter tyk, men alligevel har den et imponerende kontrastforhold på 2000:1.

Ifølge NewLaunches.com er selve skærmen 2,2 tommer, og det er meningen, at den skal bruges i supertynde mobiltelefoner og digitalkameraer, da vi forbrugere nærmest ikke kan få dimserne små og kompakte nok.

Responstiden er otte millisekunder, det samme som mange LCD-fjernsyn, mens betragtningsvinklen er 176 grader. Derfor vil sidemanden i toget i fremtiden nemt kunne aflæse dine sms’er, hvis mobilen er udstyret med en skærm fra Sharp.

Skærmens meget høje specifikationer kan på papiret matche mange fladskærme, og det er ikke uden grund. Den er nemlig især tiltænkt mobilt-tv, der er på voldsom fremgang, blandt andet i Sydkorea og Japan.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S