HD-mediecenter på 900 gram

Der er få kilder til tv i høj og flot opløsning, men mange afspillere. En helt ny er Plextor PX-MPE500U, som kombinerer en ektern harddisk med mulighed for direkte HD-afspilning.

Plextor er nok mest kendt for at producere nogen af branchens bedste cd- og dvd-brændere.

Men ved siden af brændermarkedet tilbyder Plextor også en række harddisk- og medieprodukter.

Det er her, at PX-MPE500U, som Plextor kalder en personlig storage-enhed, kommer ind.

I de fleste situationer vil enheden fungere som en almindelig ekstern harddisk på 500 gigabyte. Men nu behovet er der, slutter du den blot direkte til tv'et, læner dig tilbage og nyder filmene i 720p opløsning.

Afspilleren virker med de gængse filtyper som tæller DivX, Xvid, MPEG-1/2, MP3 og JPEG. Der er desuden mulighed for at få undertekster på DivX-filerne.

Forbindelsen til fjernsynet er desværre ikke HDMI, men klares til gengæld af component video - og eventuelt af en digital lydudgang. Er du endnu ikke så langt har PX-MPE500U også et SCART-stik, men så skal du ikke vente dig højere opløsning end normalt.

Vægten bliver på omkring 894 gram og prisen knapt 1.500 kroner.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S