Video: Se de nye funktioner i Windows 7

Ny video på nettet viser Windows 7 i aktion, og styresystemet udmærker sig ved at være trykfølsomt. Se videoen af Windows 7 her.

Det seneste år har budt på en voldsom stigning i elektroniske dimser, der er trykfølsomme.

Det er også en af de første nyheder i Windows 7, Microsofts kommende styresystem. Det skal afløse det udskældte Vista inden for de næste to år, hvis alt går efter planen.

Trykfølsomheden betyder, at du via en skærm kan sortere dine billeder, samt forstørre eller formindske dem.

Samtidig kan du "bladre" og trykke på andre elementer i styresystemet med samme teknik, som er kendt fra iPod Touch og HTC Diamond.

Det er næppe nogen stor overraskelse, at Windows 7 bliver trykfølsom, da Microsoft har flirtet heftigt med teknikken, først med sofabordet Surface og senest med TouchWall.

Du kan se et galleri med screenshots af Windows 7 hos Gizmodo.com.

Og her er videoen, der viser Windows 7 i aktion:
(hvis afspilleren ikke virker så se videoen her)


Video: Multi-Touch in Windows 7

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS