Avatar billede Danni Praktikant
29. november 2022 - 11:01 Der er 3 kommentarer

Split tekst og tal til 2 celler

Hej

Jeg har denne udfordring

Jeg har en celle med tekst og tal der er ikke mellemrum mellem tekst og tal.
Hvilken hvis man kan formel kan man bruge for at skille dem ad og komme dem i hver deres celle?

Danmark50363414
Sverige50469226
Norge0603027947
Italien50469336
England50363431
Tyskland50363412

Håber i forstår mit spørgsmål :)
Avatar billede anedi Ekspert
29. november 2022 - 11:11 #1
Du kan finde første tals plads i teksten med nedenstående:

=MIN(FIND({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&{0;1;2;3;4;5;6;7;8;9}))

Land findes således med:
=VENSTRE(A1;MIN(FIND({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&{0;1;2;3;4;5;6;7;8;9}))-1)
Tallet med:
=MIDT(A1;MIN(FIND({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&{0;1;2;3;4;5;6;7;8;9}));1000)

Vh
Anedi
Avatar billede jens48 Ekspert
29. november 2022 - 11:14 #2
Du kan bruge følgende 2 formler:

=LEFT(A1;MIN(SEARCH({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&"0123456789"))-1)

=MID(A1;MIN(SEARCH({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&"0123456789"));99)

På dansk bliver det til:

=VENSTRE(A1;MIN(SØG({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&"0123456789"))-1)

=MIDT(A1;MIN(SØG({0;1;2;3;4;5;6;7;8;9};A1&"0123456789"));99)
Avatar billede xl-Enthusiast Ekspert
29. november 2022 - 12:08 #3
Eller:

Land: =LEFT(A1;LEN(A1)-COUNT(RIGHT(A1;COLUMN(A1:Z1))*1))
Tal =--RIGHT(A1;COUNT(RIGHT(A1;COLUMN(A1:Z1))*1))

dansk

Land: =VENSTRE(A1;LÆNGDE(A1)-TÆL(HØJRE(A1;KOLONNE(A1:Z1))*1))
Tal =--HØJRE(A1;TÆL(HØJRE(A1;KOLONNE(A1:Z1))*1))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester