Avatar billede Greyfox Novice
22. juli 2025 - 15:00 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hints til HW opdatering pga. W11

Hej,
Jeg er ved at se på hvad der skal til for at få min gamle PC til at kunne klare f.eks. 5 år igen når det gamle hardware desværre ikke kan længere efter den kommende W11-opdatering :-(
På spilsiden er jeg aldrig nået længere end BF2, så det behøves ikke være en top gamer PC.

Jeg har:
- Kabinet ATX
- Masser af SSD (både 3.5" og M.2)
- Grafikkort GeForce GTX 780 Phantom (3 GB)
- Strømforsyning
- Nok kabinetblæsere

Jeg mangler:
- Bundkort (ASUS ....)
- CPU (AMD/Intel)
- CPU-køler
- RAM (forestiller mig 16 eller 32 GB DDR5)

Er der nogen, der har gode input til de manglende dele, gerne baseret på egne erfaringer, så vil jeg gerne høre om det. Prislejet må gerne holdes på maks. 5 kkr. :-)
Avatar billede puren Ekspert
22. juli 2025 - 17:06 #1
har lige bygget en computer til min nevø med

AMD Ryzen 9 7900X3D
gigabyte x870 eagle
Corsair iCUE H100i
Crucial PRO Overclocking DDR5-6400

vi er lidt over de 5k men det kommer også til at holde mere end 5 år

og nej det er ikke den hurtigest knallert, men derfor kan den stadig godt finde ud af at brænde noget gummi

dog bemærk at bundkortet kun tager Nvme diske så hvis dine disk er m.2 så er kan du ikke bruge dem
Avatar billede Greyfox Novice
23. juli 2025 - 15:34 #2
Hej puren,

Tak for svar. Jeg har set lidt performance og pris. Prisen ender på ca.7kkr. Processoren er den dyreste med en pris på ~4kkr. Har du fundet et billigt sted?

Væskekøling har jeg endnu ikke prøvet, men kunne måske være spændende - kunne jo være at den BF1 licens jeg købte for flere år siden kunne blive prøvet af. Første gang jeg spillede, blev processoren så varm at den rebootede :). Men qua ukendskab til væskekøling, så skal jeg lige have undersøgt hvor vidt der er plads i "kassen" - men det ser nu ikke så kompliceret ud :)
Avatar billede trafficrally Praktikant
28. juli 2025 - 09:40 #3
Sounds like a solid plan! For a future-proof setup under 5k DKK, consider Ryzen 5 7600 with B650 board and 32GB DDR5—great performance, efficient, and perfect for Windows 11 and general use. traffic rally
Avatar billede Greyfox Novice
28. juli 2025 - 12:25 #4
Har nu bestilt følgende til en samlet pris på 5.700 DKK:
ASUS      TUF GAMING Z790-PLUS WIFI (V2)
Intel        i7-14700KF
Corsair    iCUE H100i ELITE CAPELLIX XT
Kingston  DDR5 5600MHz 32GB DIMM 288-PIN PC5-44800
Havde ikke brug for WiFi på bundkortet, men det var det, der var på lager.
Sættet ser ud til at opfylde eneste krav om at skulle være relativt fremtidssikret på windowsiden.
Avatar billede Greyfox Novice
Skrevet i går kl. 18:10 #5
Lige en kort opdatering inden tråden lukkes.
Hvis du vil slippe for at gen-installere alle dine programmer, desktop osv., ved at flytte SSD med W10 OS over i det nye setup. Så kan det give lidt udfordringer hvis man ikke lige ved at W10 sikkert er "MBR" formateret, men det skal være "GPT" når det opdateres til W11. Indtil dette er rettet, så vil "Tilstandskontrol for pc" blive ved med at rapportere at dit setup ikke lever op til W11 kravene.
Check: tast "msinfo32" i startmenuen. Hvis der ud for "BIOS-tilstand" ikke står "UEFI", så skal du have konverteret til GPT.

Ang. valg af løsning, så tak til Puren, der satte gang i tanker omkring væskekøling :-) Hold da op det var svært at få plads - men der er sgi normalt ikke megen støj fra sådan et sæt :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester