20. november 2003 - 11:27Der er
21 kommentarer og 2 løsninger
Læse tekstfil
Hej,
Jeg sidder og koger over noget kode jeg skal lave.
Jeg har en tekstfil, der indeholder: "string" "int" "int" "int "int" "string" "int" "int" "int "int" "string" "int" "int" "int "int" "string" "int" "int" "int "int" .. ..
Jeg skal læse hver enkelt string og int ind i mit program og når den sidste "int" på en linie er læst skal jeg køre noget i mit program. Så med anden linie osv.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Hvis den kan forvirres af en tom linie er indlæsningen ikke særlig rubust, specielt synes jeg at når navn ikke overskrives er den helt gal. Der bør laves et check for at se om hver >> lykkedes, her kan jeg dog ikke hjælpe da jeg ikke bruger streams (endnu).
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.