Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.907 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Morgen-briefing: DI Digital får ny bestyrelse / Nordisk Film køber computerspil-selskab i sin største handel til dato / Østre Landsret: Ok at fyre på grund af Facebook-opslag

DI Digital får ny bestyrelse. Nordisk Film køber computerspil-selskab i sin største handel til dato. Østre Landsret: Ok at fyre på grund af Facebook-opslag. It-firmas ejere beskylder ledelse for at berige sig selv. Warren Buffet var ved at skyde 19 milliarder kroner i Uber - men trak sig.

31. maj 2018 kl. 06.27 | læs »
1

Kæmpefusion får grønt lys efter et års behandlingstid: GlobalConnect kan gennemføre opkøb af Nianet - men tvinges til at sælge fra

Konkurrencerådet siger efter næsten et års behandlingstid ja til GlobalConnects opkøb af Nianet - men kun hvis GlobalConnect sælger fra.

30. maj 2018 kl. 14.57 | læs »

TDC-medarbejdere forgyldes i dag: Deler mere end en halv milliard kroner

Der triller millioner af kroner ind på en række nuværende og tidligere TDC-medarbejderes bankkonti i dag. Både topchef Pernille Erenbjerg og tidligere topchef Carsten Dilling modtager flere millioner kroner.

30. maj 2018 kl. 14.33 | læs »
3

206.400 danskere har downloadet ny NemID-app i første døgn efter lancering

Den nye NemID-app er blevet downloadet mere end 200.000 gange i det første døgn efter lanceringen. Det svarer til 4,1 procent af brugerne af NemID-papkortet.

30. maj 2018 kl. 10.41 | læs »

NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic

NNIT fortsætter som drifts-leverandør af NemLogin i de næste syv år. Selskabet har netop vundet ordren foran CSC, CGI og Netic.

30. maj 2018 kl. 10.13 | læs »

Den danske kæmpesucces Tradeshift lander kapitalindsprøjtning på 1,6 milliarder kroner - gør klar til børsnotering

Dansk-stiftede Tradeshift runder med ny kapitalindsprøjtning på 1,6 milliarder kroner nu en markedsværdi på syv milliarder kroner og træder ind i den lille gruppe af dansk-stiftede 'unicorn'-selskaber. Børsnotering på vej.

30. maj 2018 kl. 07.03 | læs »

Morgen-briefing: Thales køber dansk it-firma / NPinvestor gennemfører første livehandler / Fem år i skyggen til hacker

Thales køber dansk it-firma. NPinvestor gennemfører første livehandler. Anbefaling: Hør P1 i dag. Fem år i skyggen til canadisk hacker. HP Inc forventer øget pc-salg.

30. maj 2018 kl. 06.16 | læs »
1

Ib Kunøe på vej med overskud på næsten en milliard kroner

Det kommende regnskab i Ib Kunøes selskab Consolidated Holding vil vise et overskud på 913 millioner kroner.

29. maj 2018 kl. 16.15 | læs »
36

Derfor bliver der blokeret for brug af NemID-appen på rootede Android-telefoner: "Er man utilfreds, kan man jo anvende sit nøglekort istedet"

Interview: Det er helt bevidst valg, der gør, at den nye NemID-app ikke kan anvendes på rootede telefoner, fortæller Jens Østergaard fra E-nettet, der har udviklet appen. Bestemte telefoner virker dog heller ikke. "Det er selvfølgelig ærgerligt, og vi har godt været klar over det. Men der har vores betragtning været, at man må bruge nøglekortet, hvis man har sådan en telefon," siger Jens Østergaard.

29. maj 2018 kl. 15.15 | læs »
1

Gartner: Virksomheder bør kræve to års Windows 10-support af Microsoft

Erhvervslivet bør i fællesskab forsøge at presse Microsoft til at udvide Windows 10-supporten til to år frem for de nuværende 18 måneder. “Det vil være bedre for alle,” lyder det.

29. maj 2018 kl. 13.53 | læs »