Niels de Boissezon

Teknologiredaktør

E-Mail

ndb@cw.dk

Telefon

81 77 72 41

Linkedin

Se Niels's LinkedIn profil

Jeg er teknologiredaktør på Computerworld. Her fokuserer jeg på trends ind­­­en for it-teknologier og forbrugerelektronik samt afdækker mulighederne og perspektiver i dem.­

Jeg har en baggrund i geofysik ved Københavns Universitet samt en overbygning i journalistik ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

Jeg er tidligere redaktionschef på Mobilsiden.dk og har tidligere skrevet for redaktionelle partnere som jp.dk, eb.dk samt nordjyske.dk.
3.089 artikler på Computerworld

Niels de Boissezon

Facebook mister sin femte nøgleprofil på et år: Selskabet kan slet ikke holde fast i personerne bag de største satsninger

Grundlæggeren af Facebook milliardsatsning ’Oculus VR’ træder af. Det er den femte nøgleprofil, der forlader det sociale medie på under et år.

23. oktober 2018 kl. 15.03 | læs »
4

To ugers nedtælling: Samsung sætter dato på, hvornår den første foldbare smartphone offentliggøres

Alt tyder på, at Samsung vil inden for de kommende uger vil løfte sløret for en smartphone med fold-ud skærm.

23. oktober 2018 kl. 12.10 | læs »
4

Test af Xiaomi Mi 8 beviser, at her er endnu et kinesisk mobilmærke, der skal holdes øje med

Xiaomi Mi 8 byder på stærke komponenter til den halve pris – der er dog grunde til at springe modellen over.

22. oktober 2018 kl. 14.29 | læs »
4

Ugen i tech: Nye stjerner fra Huawei / Mikromobilerne kommer / Tesla lancerer billigere Model 3 / OnePlus bøjer sig for Apple

Huawei lancerer et lovende line-up af enheder, mens Palm og Kyocera går i modsatte retning. Tesla Model 3 er nu billigere end nogensinde.

21. oktober 2018 kl. 13.39 | læs »
22

Microsoft indfører snart mulighed for at fjerne præ-installerede apps i Windows 10: Her er listen over apps, som du vil kunne fjerne

10 indbyggede Windows-applikationer vil fremover kunne pilles ud af Windows 10 styresystemet

19. oktober 2018 kl. 14.14 | læs »
6

TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Det tyske politi og skattemyndigheden indleder nu en efterforskning rettet mod TDC’s hovedaktionær, den australske storbank Macquarie.

19. oktober 2018 kl. 08.39 | læs »

Stort Apple-event 30. oktober: Her er hvad vi forventer at se fra selskabet

Apple skal til at løfte sløret for to nye iPads og to nye Macs inden udgangen af måneden.

19. oktober 2018 kl. 08.01 | læs »
3

Prøvekørt: Huaweis Mate 20 Pro er en tag-selv-buffet af imponerende hardware

Stortesten af Huaweis ypperste mobil er i gang. Den ser allerede nu ud til at blive en superstjerne af en telefon.

18. oktober 2018 kl. 15.56 | læs »

Forbrugerorganisationer anklager Amazon for at manipulere med anmeldelser: ”Amazon er ved at udvikle sig til en pay-to-play platform”

Forbrugerorganisationer kritiserer Amazons måde at indhente brugerbedømmelser af varer på e-handelsplatformen. Den forfordeler de øvrige handlende på platformen.

18. oktober 2018 kl. 11.40 | læs »
2

Nu kan du læse dine bøger i badekarret, for denne Amazon-tablet er vandtæt

Amazons nyeste inkarnation af Kindle Paperwhite er slank, billig og vandtæt.

18. oktober 2018 kl. 08.05 | læs »