Politikere: Hvor er tinglysningschefens fokus?

Efter det er kommet frem, at formanden for tinglysningen havde et hav af bijob, bliver der sat spørgsmålstegn ved, om han har haft tilstrækkeligt fokus på det fejlslagne it-projekt.

Artikel top billede

"Jeg synes, at det er voldsomt."

Sådan siger Dansk Folkepartis ordfører for tinglysningen, Pia Adelsteen, om omfanget af de bijob, som bestyrelsesformanden for tinglysningen havde sidste år.

I går skrev Computerworld, at højesteretsdommer Niels Grubbe, der også sidder som formand for bestyrelsen hos Domstolsstyrelsen, i 2009 har haft 41 registrerede bijob.

2009 var samme år, hvor skandalen om den digitale tinglysning brød ud. Danske familier mistede tusindvis af kroner, og i alt gik et milliard-beløb tabt.

Hos Dansk Folkeparti er Pia Adelsteen noget overrasket over oplysningerne om omfanget af formandens bijobberi.

Hun forklarer, at hun ikke har noget problem med, at folk har mange poster og knokler derudaf.

"Men der skal være rimelighed i det. Og her er det gået galt i et projekt. Det er hele humlen," tilføjer Pia Adelsteen.

DF-ordføreren påpeger, at danske familier har mistet i tusindvis af kroner på projektet.

"De må være forargede. De har mistet mange penge, fordi der er en opgave, som ikke er løst på en ordentlig måde. Og det er klart, at når man hører, at dem, der skal løse opgaven og har ansvaret for opgaven, får bonus og har mange bijobs, så kan jeg godt forstå, hvis folk bliver forargede og siger, at dette her ikke er rimeligt," siger hun.

Pia Adelsteen undrer sig i øvrigt over Domstolsstyrelsens tidligere udmelding, hvor den i forhold til bestyrelsens samlede honorar i 2009 på 1,3 millioner kroner understreger, at særligt formands-jobbet er tidskrævende.

"At være Højesteretsdommer og have så mange bijob, hvor det ene åbenbart kræver rigtigt meget, det virker simpelthen forkert," slutter Pia Adelsteen.

Socialdemokrat grubler højlydt

Hos Socialdemokraterne vil forbrugerordfører Benny Engelbrecht ikke direkte sige, at formanden for bestyrelsen med det sidste ansvar for tinglysningsprojektet har haft for mange bijob.

Men han grubler højlydt over, hvad der har været årsagen til it-miseren.

"Jeg kan ikke vurdere, om Niels Grubbe har haft så mange opgaver, at han ikke har kunnet overkomme det hele, men jeg kan ikke undgå at sidde tilbage med den mistanke, at manglende fokus kan være en medvirkende årsag til, at der ikke har været stillet kritiske spørgsmål fra bestyrelsen i rette tid," siger Benny Engelbrecht.

Du kan læse bestyrelsesformandens egen forklaring på bijobberiet her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos