TV-station har mistet 146 bærbare på to år

BBC har mistet ikke færre end 146 computere samt flere end 80 mobil-enheder. Det samlede tab løber op i millionbeløb. Læs om tyverierne og om sikring af sårbart indhold.

Artikel top billede

Arikivfoto: BBC News - journalisterne på billedet har ikke forbindelse til sagen.

Computerworld News Service: Ansatte hos BBC har på to år indtil marts 2010 mistet 146 bærbare computere, oplyser Absolute Software.

Sikkerhedssoftware-udvikleren er kommet i besiddelse af disse oplysninger ved hjælp af en såkaldt freedom of information-anmodning om aktindsigt og fik oplyst, at de mistede bærbare har kostet den britiske medievirksomhed knap to millioner kroner - eller hvad der svarer til 1.656 britiske farve-tv-licenser.

Sikkerhedssoftware-virksomheden fortæller også, at BBC i den samme periode har mistet 65 mobiltelefoner og 17 BlackBerry-enheder til en samlet pris på knap 197.000 kroner.

"Det er chokerende, at nogen organisation kan miste så meget udstyr, men BBC er blot en ud af mange, som vi har iagttaget for nylig, hvilket peger på, at det her sker alt for ofte. I dette tilfælde betales udstyret af licensbetalerne, og de ansatte burde være langt mere ansvarlige i deres håndtering af udstyret," siger Dave Everitt, der er administrerende direktør for Absolute Software.

BBC oplyser selv, at 15 bærbare, tre mobiltelefoner og en enkelt BlackBerry efterfølgende er blevet fundet igen, og at det gælder for alle tyverierne og tabene, at "procedurerne for brud på datasikkerheden" er blevet fulgt, hvor det var nødvendigt.

Kan slette indholdet

"BBC tager tyveri meget alvorligt og har implementeret et antal forholdsregler for at nedsætte mængden af kriminalitet. Men i sagens natur er der en uundgåelig risiko for tyveri af bærbare og mobiltelefoner i enhver større organisation," siger en talskvinde for BBC.

BBC fremhæver dog, at alle bærbare, BlackBerries og andre mobile enheder, der udstedes af virksomheden er "sikret på behørig vis" samtidig med, at alt indhold på de fleste små mobile enheder kan slettes via fjernadgang.

"Man kan diskutere, om BBC's bærbare nu også er "passende" beskyttet - det høje antal af enheder, der mistes eller bliver stjålet og ikke fundet igen, antyder, at det ikke er tilfældet," fortsætter Everitt.

"Det ville klæde BBC at sørge for at benytte teknologi, der allerede er installeret i de fleste bærbare, som kan opspore sådanne stjålne enheder samt smartphones, så de kan generhverves eller i det mindste gøres ubrugelige for andre."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest