TV-station har mistet 146 bærbare på to år

BBC har mistet ikke færre end 146 computere samt flere end 80 mobil-enheder. Det samlede tab løber op i millionbeløb. Læs om tyverierne og om sikring af sårbart indhold.

Artikel top billede

Arikivfoto: BBC News - journalisterne på billedet har ikke forbindelse til sagen.

Computerworld News Service: Ansatte hos BBC har på to år indtil marts 2010 mistet 146 bærbare computere, oplyser Absolute Software.

Sikkerhedssoftware-udvikleren er kommet i besiddelse af disse oplysninger ved hjælp af en såkaldt freedom of information-anmodning om aktindsigt og fik oplyst, at de mistede bærbare har kostet den britiske medievirksomhed knap to millioner kroner - eller hvad der svarer til 1.656 britiske farve-tv-licenser.

Sikkerhedssoftware-virksomheden fortæller også, at BBC i den samme periode har mistet 65 mobiltelefoner og 17 BlackBerry-enheder til en samlet pris på knap 197.000 kroner.

"Det er chokerende, at nogen organisation kan miste så meget udstyr, men BBC er blot en ud af mange, som vi har iagttaget for nylig, hvilket peger på, at det her sker alt for ofte. I dette tilfælde betales udstyret af licensbetalerne, og de ansatte burde være langt mere ansvarlige i deres håndtering af udstyret," siger Dave Everitt, der er administrerende direktør for Absolute Software.

BBC oplyser selv, at 15 bærbare, tre mobiltelefoner og en enkelt BlackBerry efterfølgende er blevet fundet igen, og at det gælder for alle tyverierne og tabene, at "procedurerne for brud på datasikkerheden" er blevet fulgt, hvor det var nødvendigt.

Kan slette indholdet

"BBC tager tyveri meget alvorligt og har implementeret et antal forholdsregler for at nedsætte mængden af kriminalitet. Men i sagens natur er der en uundgåelig risiko for tyveri af bærbare og mobiltelefoner i enhver større organisation," siger en talskvinde for BBC.

BBC fremhæver dog, at alle bærbare, BlackBerries og andre mobile enheder, der udstedes af virksomheden er "sikret på behørig vis" samtidig med, at alt indhold på de fleste små mobile enheder kan slettes via fjernadgang.

"Man kan diskutere, om BBC's bærbare nu også er "passende" beskyttet - det høje antal af enheder, der mistes eller bliver stjålet og ikke fundet igen, antyder, at det ikke er tilfældet," fortsætter Everitt.

"Det ville klæde BBC at sørge for at benytte teknologi, der allerede er installeret i de fleste bærbare, som kan opspore sådanne stjålne enheder samt smartphones, så de kan generhverves eller i det mindste gøres ubrugelige for andre."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S