TV-station har mistet 146 bærbare på to år

BBC har mistet ikke færre end 146 computere samt flere end 80 mobil-enheder. Det samlede tab løber op i millionbeløb. Læs om tyverierne og om sikring af sårbart indhold.

Artikel top billede

Arikivfoto: BBC News - journalisterne på billedet har ikke forbindelse til sagen.

Computerworld News Service: Ansatte hos BBC har på to år indtil marts 2010 mistet 146 bærbare computere, oplyser Absolute Software.

Sikkerhedssoftware-udvikleren er kommet i besiddelse af disse oplysninger ved hjælp af en såkaldt freedom of information-anmodning om aktindsigt og fik oplyst, at de mistede bærbare har kostet den britiske medievirksomhed knap to millioner kroner - eller hvad der svarer til 1.656 britiske farve-tv-licenser.

Sikkerhedssoftware-virksomheden fortæller også, at BBC i den samme periode har mistet 65 mobiltelefoner og 17 BlackBerry-enheder til en samlet pris på knap 197.000 kroner.

"Det er chokerende, at nogen organisation kan miste så meget udstyr, men BBC er blot en ud af mange, som vi har iagttaget for nylig, hvilket peger på, at det her sker alt for ofte. I dette tilfælde betales udstyret af licensbetalerne, og de ansatte burde være langt mere ansvarlige i deres håndtering af udstyret," siger Dave Everitt, der er administrerende direktør for Absolute Software.

BBC oplyser selv, at 15 bærbare, tre mobiltelefoner og en enkelt BlackBerry efterfølgende er blevet fundet igen, og at det gælder for alle tyverierne og tabene, at "procedurerne for brud på datasikkerheden" er blevet fulgt, hvor det var nødvendigt.

Kan slette indholdet

"BBC tager tyveri meget alvorligt og har implementeret et antal forholdsregler for at nedsætte mængden af kriminalitet. Men i sagens natur er der en uundgåelig risiko for tyveri af bærbare og mobiltelefoner i enhver større organisation," siger en talskvinde for BBC.

BBC fremhæver dog, at alle bærbare, BlackBerries og andre mobile enheder, der udstedes af virksomheden er "sikret på behørig vis" samtidig med, at alt indhold på de fleste små mobile enheder kan slettes via fjernadgang.

"Man kan diskutere, om BBC's bærbare nu også er "passende" beskyttet - det høje antal af enheder, der mistes eller bliver stjålet og ikke fundet igen, antyder, at det ikke er tilfældet," fortsætter Everitt.

"Det ville klæde BBC at sørge for at benytte teknologi, der allerede er installeret i de fleste bærbare, som kan opspore sådanne stjålne enheder samt smartphones, så de kan generhverves eller i det mindste gøres ubrugelige for andre."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse