TV-station har mistet 146 bærbare på to år

BBC har mistet ikke færre end 146 computere samt flere end 80 mobil-enheder. Det samlede tab løber op i millionbeløb. Læs om tyverierne og om sikring af sårbart indhold.

Artikel top billede

Arikivfoto: BBC News - journalisterne på billedet har ikke forbindelse til sagen.

Computerworld News Service: Ansatte hos BBC har på to år indtil marts 2010 mistet 146 bærbare computere, oplyser Absolute Software.

Sikkerhedssoftware-udvikleren er kommet i besiddelse af disse oplysninger ved hjælp af en såkaldt freedom of information-anmodning om aktindsigt og fik oplyst, at de mistede bærbare har kostet den britiske medievirksomhed knap to millioner kroner - eller hvad der svarer til 1.656 britiske farve-tv-licenser.

Sikkerhedssoftware-virksomheden fortæller også, at BBC i den samme periode har mistet 65 mobiltelefoner og 17 BlackBerry-enheder til en samlet pris på knap 197.000 kroner.

"Det er chokerende, at nogen organisation kan miste så meget udstyr, men BBC er blot en ud af mange, som vi har iagttaget for nylig, hvilket peger på, at det her sker alt for ofte. I dette tilfælde betales udstyret af licensbetalerne, og de ansatte burde være langt mere ansvarlige i deres håndtering af udstyret," siger Dave Everitt, der er administrerende direktør for Absolute Software.

BBC oplyser selv, at 15 bærbare, tre mobiltelefoner og en enkelt BlackBerry efterfølgende er blevet fundet igen, og at det gælder for alle tyverierne og tabene, at "procedurerne for brud på datasikkerheden" er blevet fulgt, hvor det var nødvendigt.

Kan slette indholdet

"BBC tager tyveri meget alvorligt og har implementeret et antal forholdsregler for at nedsætte mængden af kriminalitet. Men i sagens natur er der en uundgåelig risiko for tyveri af bærbare og mobiltelefoner i enhver større organisation," siger en talskvinde for BBC.

BBC fremhæver dog, at alle bærbare, BlackBerries og andre mobile enheder, der udstedes af virksomheden er "sikret på behørig vis" samtidig med, at alt indhold på de fleste små mobile enheder kan slettes via fjernadgang.

"Man kan diskutere, om BBC's bærbare nu også er "passende" beskyttet - det høje antal af enheder, der mistes eller bliver stjålet og ikke fundet igen, antyder, at det ikke er tilfældet," fortsætter Everitt.

"Det ville klæde BBC at sørge for at benytte teknologi, der allerede er installeret i de fleste bærbare, som kan opspore sådanne stjålne enheder samt smartphones, så de kan generhverves eller i det mindste gøres ubrugelige for andre."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS