TV-station har mistet 146 bærbare på to år

BBC har mistet ikke færre end 146 computere samt flere end 80 mobil-enheder. Det samlede tab løber op i millionbeløb. Læs om tyverierne og om sikring af sårbart indhold.

Artikel top billede

Arikivfoto: BBC News - journalisterne på billedet har ikke forbindelse til sagen.

Computerworld News Service: Ansatte hos BBC har på to år indtil marts 2010 mistet 146 bærbare computere, oplyser Absolute Software.

Sikkerhedssoftware-udvikleren er kommet i besiddelse af disse oplysninger ved hjælp af en såkaldt freedom of information-anmodning om aktindsigt og fik oplyst, at de mistede bærbare har kostet den britiske medievirksomhed knap to millioner kroner - eller hvad der svarer til 1.656 britiske farve-tv-licenser.

Sikkerhedssoftware-virksomheden fortæller også, at BBC i den samme periode har mistet 65 mobiltelefoner og 17 BlackBerry-enheder til en samlet pris på knap 197.000 kroner.

"Det er chokerende, at nogen organisation kan miste så meget udstyr, men BBC er blot en ud af mange, som vi har iagttaget for nylig, hvilket peger på, at det her sker alt for ofte. I dette tilfælde betales udstyret af licensbetalerne, og de ansatte burde være langt mere ansvarlige i deres håndtering af udstyret," siger Dave Everitt, der er administrerende direktør for Absolute Software.

BBC oplyser selv, at 15 bærbare, tre mobiltelefoner og en enkelt BlackBerry efterfølgende er blevet fundet igen, og at det gælder for alle tyverierne og tabene, at "procedurerne for brud på datasikkerheden" er blevet fulgt, hvor det var nødvendigt.

Kan slette indholdet

"BBC tager tyveri meget alvorligt og har implementeret et antal forholdsregler for at nedsætte mængden af kriminalitet. Men i sagens natur er der en uundgåelig risiko for tyveri af bærbare og mobiltelefoner i enhver større organisation," siger en talskvinde for BBC.

BBC fremhæver dog, at alle bærbare, BlackBerries og andre mobile enheder, der udstedes af virksomheden er "sikret på behørig vis" samtidig med, at alt indhold på de fleste små mobile enheder kan slettes via fjernadgang.

"Man kan diskutere, om BBC's bærbare nu også er "passende" beskyttet - det høje antal af enheder, der mistes eller bliver stjålet og ikke fundet igen, antyder, at det ikke er tilfældet," fortsætter Everitt.

"Det ville klæde BBC at sørge for at benytte teknologi, der allerede er installeret i de fleste bærbare, som kan opspore sådanne stjålne enheder samt smartphones, så de kan generhverves eller i det mindste gøres ubrugelige for andre."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job