Hård kritik af ministerium i tinglysningsskandalen

Rigsrevisionen kritiserer i skarpe vendinger Justitsministeriet for at ville score gevinsten på digitaliseringen af tinglysningen alt for hurtigt og for at undervurdere projektet.

Artikel top billede

Læs også: Minister: Sludder og vrøvl med tinglysningskritik.

Justitsministeriet, der udstak de overordnede retningslinjer for Domstolsstolsstyrelsen i forbindelse med den digitale tinglysning, får drøje hug af Rigsrevisionen, der netop er udkommet med en ny rapport om det katastrofale it-projekt.

Kritikken falder samtidig med, at Rigsrevisionen langer skarpt ud efter Domstolsstyrelsen, der har stået for projektet. Det kan du læse mere om her.

"Rigsrevisionen finder, at Justitsministeriet høstede effektiviseringsgevinsten for tidligt," fremgår det af beretningen.

Ministerium: Sludder og vrøvl
Det anerkender Justitsministeriet dog ikke. Ministeriet har oplyst Rigsrevisionen, at det er enig i det principielle synspunkt om, at man generelt skal høste effektiviseringsgevinster i forbindelse med it-projekter i takt med, at de opstår.

"Justitsministeriet deler ikke Rigsrevisionens opfattelse i den konkrete sag og finder ikke, at effektiviseringsgevinsten blev høstet for tidligt."

Ikke desto mindre fastholder Rigsrevisionen sin kritik.

"Rigsrevisionen finder, at Justitsministeriet i samarbejde med Domstolsstyrelsen kunne have sikret yderligere resurser til Tinglysningsretten i Hobro ved at have indgået aftaler om at fastholde nogle af de 200 årsværk i en overgangsperiode," lyder det.

Domstolsstyrelsen og Tinglysningsretten var tættest på projekt i det daglige.

Men ansvarsfordelingen mellem de to haltede, lyder det fra Rigsrevisionen.

"For det første omfattede Domstolsstyrelsens og Tinglysningsrettens planlægning af projektet alene milepæle for systemudviklingen og ikke milepæle for fx uddannelse af medarbejdere, udarbejdelse af vejledninger og rekruttering af medarbejdere til Tinglysningsretten."

"For det andet var den interne rolle- og ansvarsfordeling i relation til implementeringen af det digitale tinglysningssystem ikke i tilstrækkelig grad klarlagt og beskrevet," står der i beretningen.

Revisorerne peger dog på, at projektstyringen blev styrket ultimo 2007, med blandt andet ansættelse af en ekstern leverandørstyringskonsulent.

En række af de kritikpunkter, der rammer Domstolsstyrelsen kæder Rigsrevisionen sammen med Tinglysningsretten.

Herunder, at "Domstolsstyrelsen og Tinglysningsretten undervurderede omfang og kompleksitet af de opgaver, der skulle løses ved idriftsættelsen af systemet."

Begge myndigheder havde "urealistisk forventning til medarbejderproduktiviteten, og det betød, at styrelsen og retten ikke havde et tilstrækkeligt personaleberedskab."

De to myndigheder havde ikke ordentlig forberedt håndteringen af fuldmagter, "herunder dimensionerede behovet for resurser hertil."

Og slutteligt var "vejledningerne i brugen af systemet mangelfulde, ligesom Tinglysningsrettens hotlinefunktion ikke havde tilstrækkelige resurser og kompetencer til at håndtere de mange brugerhenvendelser".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS