Sådan vil ny chef sikre succesfuld it i regionerne

Heidi Forbergs opgave som ny sundheds-it chef i regionerne bliver at sikre, at regionerne når deres fælles mål. Læs her, hvordan hun vil sikre samarbejdet succes.

Artikel top billede

Regionernes Sundheds-it Organisation, RSI, har med nedlæggelsen af Digital Sundhed fået en mere central rolle at spille i udviklingen af regionernes sundheds-it.

Nu har RSI også fået et sekritariat med Heidi Forberg i spidsen som sundheds-it chef. Hun skal være med til at styrke arbejdet med sundheds-it på tværs af regionerne.

"Jeg er fokuseret på fremdrift, og her bliver min primære opgave at sikre, at regionernes pejlemærker kommer i mål. Jeg skal holde øje med, at opgaverne forløber planmæssigt i de enkelte regioner, og at koordineringen er der," forklarer Heidi Forberg.

Regionernes pejlemærker er en række mål for fælles initiativer med årstal for, hvornår de skal være gennemførte. Blandt andet skal hver region i 2013 have konsolideret sit EPJ-landskab, og i 2012 skal regionerne kunne udveksle billeder mellem samtlige sygehuse i Danmark.

Regionerne kan se fidusen

Selv om arbejdet med EPJ-systemer tidligere har vist sig meget svært, så tror Heidi Forberg på, at regionerne når de mål, som de har opstillet.

"Regionerne har forpligtet sig til det her, fordi de mener, at det er det, de kan nå. Regionerne har været i gang med en konsolidering, efter de blev skabt på tværs af flere amter. Regionerne har forskellige udgangspunkter, og pejlemærkerne er blevet sat ud fra, hvad der er realistisk," siger Heidi Forberg.

Derfor tror hun heller ikke, at det bliver svært at få regionerne til at arbejde sammen, selvom hun ikke har nogen direkte magt til at få dem til det.

"Jeg har ikke nogle sanktioner, jeg kan ikke fyre dem. Men det er der heller ikke brug for. Jeg ser det her som et meget ligeværdigt samarbejde mellem de fem regioner. De er hver især meget interesseret i, at det lykkes, fordi de kan se det forretningsmæssige og faglige potentiale i pejlemærkerne," siger Heidi Forberg.

I RSI har de indført et princip som kaldes "følg eller forklar", som indebærer, at en region skal forklare sig, hvis de vælger en anden løsning end de andre regioner.

Ikke samarbejde for samarbejdets skyld

Regionerne er allerede nu også begyndt at lave fælles udbud. Heidi Forberg tror, at samarbejdet vil blive meget større de kommende år, men understreger samtidig, at "følg eller forklar"-princippet gør, at det ikke bliver samarbejde for samarbejdets skyld.

"RSI er pragmatisk på det punkt. Hvis der er gode forretningsmæssige argumenter for en region for ikke at gå med på noget fælles regionalt, fordi de har løst opgaven på anden vis, så vil jeg synes, det er spild af tid og skattepenge, at alle skal være med," siger Heidi Forberg.

For eksempel kunne det være, at en region har anskaffet sig et nyt bookingsystem for nyligt, og at den region, derfor ikke går med på et fælles udbud sammen med de andre, der er interesserede i at udskifte deres booking-systemer.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S