Preben Mejer: Telepresence-julefrokost var et hit

Hos Innovation Lab har de i et år brugt telepresence mellem de to afdelinger i Århus og København. Erfaringen viser, at videokonferencer kan bruges til meget mere end møder.

Artikel top billede

Hver gang folk nævner videokonferencer og telepresence, handler det for det meste om møder.

Men teknologien kan bruges til meget mere end det ifølge Preben Mejer, der er grundlægger af Innovation Lab.

Han var en af debattørerne ved en rundbords-diskussion om videokonferencer arrangeret af Cisco, der tidligere i år købte videokonference-specialisten Tandberg.

Rundbords-diskussionen foregik selvfølgelig ved hjælp af telepresence og havde deltagere fra Norge, Danmark, Sverige og England.

"Vi har nu i et år brugt telepresence og videosystemer i Innovation Lab og startede som mange andre ud med at bruge teknologien til møder. Men hen ad vejen er vi begyndt at bruge det på en meget mere uformel måde," forklarer Preben Mejer til de deltagende i rundbords-diskussionen.

Innovation Lab er et videnscenter for ny teknologi, og de 40 danske ansatte, har været meget begejstrede for kommunikation mellem København og Århus ved hjælp af videokonferencer.

Flydende telepresence

Preben Mejer forklarer, at de i Innovation Lab har skabt et nyt begreb: "flydende telepresence". Det betyder, at teknologien bruges på mange niveauer og på en måde, som i langt højere grad afspejler den måde, medarbejderne arbejder på.

Ud over mere traditionelle systemer med telepresence i mødelokaler har Innovation Lab også en video-væg ved deres køkken, som konstant sender billeder mellem den århusianske og københavnske afdeling.

"I en organisation som vores, hvor vi er afhængige af et frit idé-flow, er de formelle løsninger ikke særligt velegnede. Det er selvfølgelig noget andet, hvis det er et advokatkontor, men vi oplever, at det uformelle setup fungerer langt bedre," forklarer Preben Mejer.

Video-væggen har gjort, at medarbejderne ofte tager sig en virtuel snak i mellem de to afdelinger, der minder om snakken, vi andre har ved kaffe-automaterne.

"Rigtig mange samtaler starter sådan, og så fortsætter den ofte på vores traditionelle telepresence-system eller via video-konference på pc'en," siger Preben Mejer.

Kan også bruges til fællessang

Innovation Lab har også holdt "breakfast-sessions" med udefrakommende gæster og video mellem de to lokationer og har oplevet, at der ikke var nogle barrierer i at bruge telepresence, i forhold til at være fysisk samlet.

Blandt de endnu mere utraditionelle måder at bruge telepresence på, har været Innovation Labs julefrokost. Her blev teknologien brugt til fælles julefrokost mellem København og Århus og endte med fællessang foran video-væggen.

Fordelene ved telepresence har også kunnet mærkes personligt for Preben Mejer. Han rejser nu 30 procent mindre mellem de to afdelinger i Århus og København, end det var tilfældet tidligere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura