MSI Wind slår Eee PC?

Antallet af mininotes eksploderer, men der er stor forskel på maskinerne. Vi har haft fat i MSI Wind, som med sine 10 tommer vandt vores hjerter. Se her hvorfor.

MSI Wind slår Eee pc

Den første Eee 701, som vi anmeldte tilbage i december 2007, satte skred i salget af mininotes.

Med salgstal på den anden side af en million blev selv producenten Asus overrasket og endte med at mangle både batterier og de ældre Celeron-processorer, som Eee PC var baseret på.

Siden er flere producenter heriblandt Dell, Acer, Lenovo, HP, Medion og MSI kommet til. Der er altså ved at være trængsel på markedet for mininotes. Og med MSI's lille Wind er standarden for mininotes nu sat noget højere.

Computere kan blive for små

Med specialmaskiner, som de små mininotes, handler meget imidlertid om, hvilket behov du har. Har du små fingre og skarpe øjne kan du sikkert finde dig tilpas med maskiner som Eee 701 (skærm på syv tommer) og Eee 900 / 901 (ni tommer skærm), men kniber det mere med synet og er fingrene af normalstørrelse kan de små maskiner hurtigt blive for små.

MSI har løst det problem ved at gøre Wind en smule større end de fleste andre mininotes. Skærmen er derfor vokset til 10 tommer med en opløsning på 1024 x 600 pixels, hvilket er minimumsgrænsen for en god web-oplevelse.

Skærmen er fin lysstærk, mat og dermed udmærket i solskin. I toppen finder du desuden et webcam samt en indbygget mikrofon.

Fin forstørrelse

Den lille forøgelse fra ni til ti tommer virker faktisk fint og MSI har formået at holde vægten nede på anstændige 1.160 gram.

Wind er drevet af Intels lille Atom-processor på 1,6 gigahertz (se mere om processoren her) og er udstyret med en gigabyte ram, en harddisk på 80 gigabyte og Intels indbyggede 945-baserede integrerede grafikkort. Styresystemet er Windows XP Home Edition, hvilket fungerer glimrende med maskinens hardware.

Atom-processoren, som også anvendes i Eee 901, er udtryk for en fin balance mellem strømforbrug og ydelse. Den er således skræddersyet til surfing, videoafspilning og almindeligt computerbrug.

Testet med Office 2007 og Photoshop

Vi har dog anvendt både Office 2007 og Photoshop CS2 uden de helt store problemer, men som altid med lidt længere ventetider, når de store billeder skal behandles.

Af stik finder du tre USB-porte, en VGA-port, SD-slot samt netstik. Til gengæld må du, som med de fleste små maskiner, undvære et dvd-drev. Harddisken er desuden af 2,5 tomme varianten, som sikrer, at du kan skifte den til en større model, hvis behovet dukker op.

I brug er Wind er fin og alsidig maskine, som kan det meste, af hvad vi forventer af en superlet mininote. Skulle vi ønske os forbedringer, så havde vi gerne set et bedre tastatur på MSI Wind. Det er ikke så småt, som Eee PC 900 / 901, men det er desværre ikke på niveau med HP 2133.

Samtidig finder vi, at anvendelsen af Windows XP er en fordel for de fleste brugere, som i forvejen kender systemet og nemt kan installere egne programmer eller eksterne enheder som et 3G-modem.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S