Fiber til fartfreaks

Mens de gamle kobberkabler i jorden har problemer med at matche muligheden for høje hastigheder, har fiberkabler potentialet til at levere lynende hurtigt internet. Vi har besøgt et fiber-hjem, surfet i høj hastighed og fået et par tips til kommende fiber-kunder. Læs dem her.

Fiber til fartfreaks

Hvert år falder prisen på bredbåndsforbindelser, og næsten hver år stiger hastigheden.

Men samtidig med, at hastigheden ryger i vejret, bliver problemerne med de eksisterende kobberkabler tydelige.

Teknologierne ADSL, ADSL2+ og senest VSDL har i lang tid holdt liv i kobberet, men efterhånden som vi kræver mere hastighed og flere typer af data over hjemmets internetforbindelse, kan begrænsningerne mærkes.

Et alternativ til kobber er fiberkablerne eller lyslederkabler. Fiber-teknologien er langt fra ny teknologi, men udvikledes fra midt i 1960'erne og op igennem 1970'erne. Læs mere om fiber- og lyslederteknologi her.

Hvad, der til gengæld er nyt, er, at prisen for fiber er faldet til et mere rimeligt niveau over de sidste par år. En hurtig forbindelse kan derfor i dag erhverves for 300 til 600 kroner om måneden alt efter hastighed. Dermed er vi tæt på priser, der kan matche ADSL-teknologien.

Fiber har også faldgruber

Men fiber har både fordele og ulemper. Vi har derfor været på besøg hos PC World-læser og ComX fiber kunde Flemming Schou Nielsen for at høre nærmere om fiber-erfaringerne.

Flemming driver sin egen virksomhed, og for ham var det især muligheden for en høj hastighed, som i første omgang lokkede ham over på fibervognen.

Han startede således med imponerende en gigabit på sin hjemmeforbindelse og derefter 100 mbit, begge dele som led i et testforløb med udbyderen ComX.

I dag er hastigheden 40 mbit eller omkring det dobbelt af, hvad den eksisterende udbredte ADSL2+ teknologi giver muligheden for.

Forskellen er blot, at fiber også giver muligheden for en såkaldt synkronløsning, hvor både up- og download er på 40 megabit. Det er en sag for online fartentusiaster, som vil sende billeder, streame via deres Slingbox eller andre avancerede løsninger, men dem findes der efterhånden en hel del af i Danmark. Og her er den aktuelle pris på 599 kroner om måneden ikke uoverstigelig.

Bagsiden ved fiber er imidlertid, at etableringsprisen kan være voldsom høj. Specielt hvis der ikke i forvejen er etableret fiber ved din vej eller boligforening. Således er prisen ifølge DONG's hjemmeside 3.000 kroner samt yderligere mellem 3.000 og 12.000 kroner for etablering af fiberkabel fra vejen til dit hus - medmindre du selv griber skovlen og graver de nødvendige kabler ned. Derudover kan der være en række skjulte omkostninger, som du kan læse mere om længere nede i artiklen.

For en del husejere med nyere huse kan man dog være så heldig, at entreprenøren har planlagt fiber fra starten af og gravet det ned sammen med kloakrør, vandledning og andre forsyningsledninger. Det var Flemming Schou Nielsen, hvis største problem imidlertid var efterfølgende at finde det tynde og nedgravede fiberkabel et sted i haven.

Mere end hurtigt internet

Den høje båndbredde på fiberforbindelserne giver mulighed for at sende andet end hjemmesider og familiefotos via kablerne.

De fleste selskaber, som tilbyder fibernet, har derfor også både telefoni og tv-kanaler i deres pakker.

Dermed kan drømmen om internetbaseret tv, kaldet IP-tv, blive en realitet. Det giver mulighed for online filmudlejning, mere eller mindre interaktive tjenester og fjernsyn i den gode HD-kvalitet.

Flere fjernsyn, flere bokse

Bagsiden er, at signalet nu er digitalt og kræver en særlig IP-tv boks. Den koster, hos ComX 1.399 kroner og derudover koster de forskellige tv-pakker yderligere fra 69 kroner og op. Vælger du desuden IP-tv, skal du være opmærksom på, at der kræves en IP-tv boks til hvert tv.

I et hjem med flere fjernsyn, som skal se hver sin kanal, sender det hurtigt etableringsprisen i vejret. Samtidig kan du vinke farvel til timede optagelser på din eksisterende harddisk-optager, da det nu er IP-boksen, som bestemmer, hvad kanal der skal tunes ind på.

Det er et generelt problem for set-top bokse og IP-tv og kræver, at din harddiskoptager skiftes ud med en IP-tv boks med indbygget harddiskoptager.

Den slags bokse er dog på vej hos ComX og flere andre selskaber, men indtil da skal du være opmærksom på, at en fiberinstallation kræver forberedelse og, at du gennemtænker den totale pris, og hvordan de nye muligheder passer til din hverdag og pengepung.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,