Tre gode råd til at undgå virus

Hvilke ubehagelige vira skal du være bekymret for, og hvordan sikrer du din computer bedst muligt? PC World mødte Trend Micros sikkerhedsekspert David Perry, der gav tre gode råd og et kig ind i fremtiden.

Hvis du synes, det kan være forvirrende at forholde dig til risikoen for virus og andre trusler på internettet, så er du sikkert ikke den eneste.

PC World mødte David Perry, der har arbejdet med sikkerhed i mange år, og lige nu skriver Global Director of Education på sit visitkort fra Trend Micro.

Han har tre råd til almindelige brugere, der har svært ved at overskue farerne på nettet:

1. Forstå risikoen ved nettet

Ved du ikke meget om området, så brug lidt kræfter på at sætte dig ind i det, så du bliver klogere. Det vil give en bedre forståelse for risiciene. Har du et anti-virusprogram, så tjek producentens webside for relevante informationer - bare et par gange om året, så du ikke bruger for meget tid på det.

2. Komplet softwarepakke en fordel

Brug integreret sikkerhedssoftware det vil sige fulde sikkerhedspakker/suites. Man kan vælge mange forskellige enkeltprogrammer som anti-virus, anti-malware, firewall og så videre, men de 'snakker' ikke lige så godt sammen som en fuld pakke fra samme producent.

3. Klik ikke på "spændende" link

Styr din nysgerrighed. Lad være med at klikke på alt der ser spændende ud på nettet. Er der noget, der lyder for godt til at være sandt, så er det det sikkert også, så vær på vagt.

Og det kommer vi også til fremover.

- Fremtiden byder på flere muligheder for hackere og kriminelle i takt med, at der kommer computere overalt, forklarer David Perry, der ser iPhone, biler og hæveautomater som eksempler på oplagte mål for cyberkriminelle.

Hack en bil

Sikkerhedseksperten forklarer, at det i dag er muligt at hacke sig ind i en bil, hvis den har et operativsystem, og at selv tv-betalingsmetoden pay-pr-view, der flytter læssevis af dollar i USA, kan blive et oplagt mål - hvis ikke det allerede er det.

Han kommer samtidig med foruroligende fremtidsudsigter for det amerikanske demokrati, hvor man stemmer elektronisk til præsidentvalget.

- Nogle stater bruger en bestemt valgmaskine, som jeg ikke vil afvise, nogen vil kunne hacke sig ind i, siger David Perry, der har seriøse bekymringer for fremtidens amerikanske valg.

Noget positivt er der dog også at notere sig, nemlig at flere og flere bagmænd bliver fanget og får dom for deres internetkriminalitet. Instanser som FBI og Interpol har ifølge David Perry oftere held med at fange de kriminelle.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere