Sådan får du den bedste pris for din it-virksomhed

Der er mange ting en it-virksomhed kan gøre for at få en højere pris ved et salg. Forberedelse er nøgleordet, også selvom et eventuelt salg ligger flere år ude i fremtiden.

Artikel top billede

Hvad en it-virksomhed er værd ved et salg afgøres af en lang række faktorer. Indtjening og omsætning er bare en lille del af et meget større billede.

For at gøre potentielle sælgere af it-virksomheder klogere på, hvad deres virksomhed er værd, havde virksomhedsmægler-firmaet Schrøder Partners inviteret til morgenmøde.

Her var der inviteret forskellige talere til at give deres bud på, hvad der bestemmer prisen på en it-virksomhed.

En af talerne var John Helmsøe-Zinck. Han stiftede i 2006 Via Venture Partners, som nu er en af Nordens største venturekapitalvirksomheder med fokus på it- og televirksomheder.

Via Venture Partners har til dato investeret i 19 selskaber, heriblandt KMD, Zoomio og Comactivity.

Tænk det ind tidligt

Hans råd til it-virksomheder, som overvejer et salg i fremtiden, er at begynde i god tid og finde en medinvestor, der kan hjælpe til at skabe de nødvendige forandringer op til et salg.

"Selvom et salg først ligger tre til fem år ude i fremtiden, så er der nogle ting, man skal tænke over allerede nu. Det handler om at få den højeste pris ved exit, og ikke ved mellemfinansiering," forklarer John Helmsøe-Zinck til morgenmødet.

Der kan nemlig være en række ting, som skal ændres, inden virksomheden er salgsklar og kan få den bedste pris. Det handler blandt om at ændre forretningen, så der ikke er så mange risiko-elementer.

"Hvis du for eksempel skal ud og sælge softwareløsninger hver måned for at få en høj licens-indtægt ind, så er det risikofyldt. Hvad hvis kunderne ikke er der om tre år," spørger John Helmsøe-Zinck.

Dette synspunkt bakkede en anden af talerne, Jesper Mathiasen, op. Han har indtil september i år arbejdet tre år hos Atea, hvor han har været med til at gennemføre 31 opkøb, og rådgiver stadig virksomheden indenfor dette område.

"Er I afhængige af en stor kunde, som står for 50 procent af omsætningen, så er det negativt for salgsprisen, fordi der er en stor risiko," siger Jesper Mathiasen.

Samtidig lød det også fra talerne, at en strategisk køber kan give mere for din virksomhed end en finansiel køber.

En strategisk opkøber køber nemlig ikke kun op som en investering, men også for at få at opnå synergier i forhold til virksomheden.

Det kan for eksempel være for at få foden inden for på et nyt marked, for at udvide produkt-paletten eller for at opnå stordriftsfordele.

Alle disse ting gør, at køberen kan betale en højere pris, da der kommer noget ekstra ud af det end "bare" den opkøbte virksomheds omsætning og indtjening.

Bigger is better

Generelt kan det også siges, at jo større virksomheden er, jo mere kan der gives.

Så hvis der er en mellemstor virksomhed og en stor virksomhed med samme indtjening, som er til salg, vil køber typisk kunne give mere for den store.

"Hos Atea har det været jo større, jo bedre, da en lille virksomhed kræver ligeså meget arbejde at købe som en stor, og der er større synergier i integrationen af en stor," forklarer Jesper Mathiasen.

Samtidig er større virksomheder ikke behæftet med de samme riscisi som små.

"Jo større virksomhed man har, og jo større geografisk dækning, jo højere pris. Man (køber, red.) er mindre afhængig af nogle få nøglepersoner og får en større kundebase," siger Jesper Mathiasen.

Som sælger-virksomhed kan det også være klogt at alliere sig med professionelle kræfter som advokater, mæglere, corporate finance og revisorer.

Ofte er køberne nemlig meget mere erfarne med opkøb end sælger, og rådgivning kan derfor være en god ide for at sikre sig en højere pris og undgå ubehagelige overraskelser.

Cybercity, det gode eksempel

John Helmsøe-Zinck forklarede, at der typisk er en række faktorer, der har indflydelse på den endelige pris.

Hvis ledelsen i sælgers virksomhed er vigtig for køber, giver det en merpris.

Hvis indtjeningen er fornuftig stor, og hvis der er en vækstforventning, som er sandsynliggjort, giver det en højere pris.

Hvis køber kan bruge den opkøbte virksomhed til at holde konkurrenter væk, giver det en merpris.

Han nævner Cybercity, der blev solgt til Telenor i 2005, som et godt eksempel på, at alle disse kriterier var gældende.

"Cybercity-ledelsen gik ind og blev ledelse i Telenor, og det de øvrige elementer så også gode ud. Det var en god handel for sælger, god for køber og god for medarbejderne," forklarer John Helmsøe-Zinck.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision