Danskere snydt for Windows Phone i første omgang

Indtil videre har det været meget småt med informationer om den nye Windows Phone 7 fra de danske operatører. Læs her hvilke telefoner, der kommer hvornår.

Artikel top billede

Nu er Windows Phone 7 på gaden. Eller ikke helt.

Selvom Windows Phone 7 har haft global lancering den 21. oktober, så er det stadig ikke muligt at gå ind i dansk telebutik og købe en af de nye telefoner.

Ligeledes har det været nærmest umuligt at finde information om de nye telefoner på de store danske operatørers hjemmesider.

3 barsler med Windows-telefoner

Den eneste af de store operatører, som har meldt noget officielt ud, er teleselskabet 3, der har udsendt en pressemeddelse om, at de indgår i samarbejde med Microsoft om det nye styresystem.

3 får samtidig som den eneste af de store operatører den nye Samsung Omnia 7 med Windows Phone 7. Den er forventet til at komme i uge 45 (starter mandag den 8. november).

HTC Mozart kommer også i uge 45, og kan findes hos flere operatører blandt andet 3, TDC og Telia.

LG atlantic skulle lande i danmark i uge 44, men den er der ingen af de store danske operatører, der har lukket ind i varmen. 

Nokia kan ses på hjemmesiden

På blandt andet 3's hjemmeside kan man se andre, kommende telefoner.

På sitet kan man således blandt andet forudbestille den nye Nokia N8, som først forventes leveret i uge 46.

Hvis jeg går ind på jeres hjemmeside, kan jeg slet ikke læse noget om de nye Windows Phones. Hvad skyldes det?

"Det kan du om lidt. Den kommer også på. Det er ikke fordi, vi ikke hyper den. Vi er bare ikke nået dertil endnu," forklarer Knud Løkke Rasmussen, der er kommunikationschef hos 3.

Grunden til, at danskerne må vente lidt længere på de nye Windows Phones, er at producenterne af telefonerne har prioriteret andre markeder end det danske højere.

Læs også: Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect