Danskere snydt for Windows Phone i første omgang

Indtil videre har det været meget småt med informationer om den nye Windows Phone 7 fra de danske operatører. Læs her hvilke telefoner, der kommer hvornår.

Artikel top billede

Nu er Windows Phone 7 på gaden. Eller ikke helt.

Selvom Windows Phone 7 har haft global lancering den 21. oktober, så er det stadig ikke muligt at gå ind i dansk telebutik og købe en af de nye telefoner.

Ligeledes har det været nærmest umuligt at finde information om de nye telefoner på de store danske operatørers hjemmesider.

3 barsler med Windows-telefoner

Den eneste af de store operatører, som har meldt noget officielt ud, er teleselskabet 3, der har udsendt en pressemeddelse om, at de indgår i samarbejde med Microsoft om det nye styresystem.

3 får samtidig som den eneste af de store operatører den nye Samsung Omnia 7 med Windows Phone 7. Den er forventet til at komme i uge 45 (starter mandag den 8. november).

HTC Mozart kommer også i uge 45, og kan findes hos flere operatører blandt andet 3, TDC og Telia.

LG atlantic skulle lande i danmark i uge 44, men den er der ingen af de store danske operatører, der har lukket ind i varmen. 

Nokia kan ses på hjemmesiden

På blandt andet 3's hjemmeside kan man se andre, kommende telefoner.

På sitet kan man således blandt andet forudbestille den nye Nokia N8, som først forventes leveret i uge 46.

Hvis jeg går ind på jeres hjemmeside, kan jeg slet ikke læse noget om de nye Windows Phones. Hvad skyldes det?

"Det kan du om lidt. Den kommer også på. Det er ikke fordi, vi ikke hyper den. Vi er bare ikke nået dertil endnu," forklarer Knud Løkke Rasmussen, der er kommunikationschef hos 3.

Grunden til, at danskerne må vente lidt længere på de nye Windows Phones, er at producenterne af telefonerne har prioriteret andre markeder end det danske højere.

Læs også: Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job