Danskere snydt for Windows Phone i første omgang

Indtil videre har det været meget småt med informationer om den nye Windows Phone 7 fra de danske operatører. Læs her hvilke telefoner, der kommer hvornår.

Artikel top billede

Nu er Windows Phone 7 på gaden. Eller ikke helt.

Selvom Windows Phone 7 har haft global lancering den 21. oktober, så er det stadig ikke muligt at gå ind i dansk telebutik og købe en af de nye telefoner.

Ligeledes har det været nærmest umuligt at finde information om de nye telefoner på de store danske operatørers hjemmesider.

3 barsler med Windows-telefoner

Den eneste af de store operatører, som har meldt noget officielt ud, er teleselskabet 3, der har udsendt en pressemeddelse om, at de indgår i samarbejde med Microsoft om det nye styresystem.

3 får samtidig som den eneste af de store operatører den nye Samsung Omnia 7 med Windows Phone 7. Den er forventet til at komme i uge 45 (starter mandag den 8. november).

HTC Mozart kommer også i uge 45, og kan findes hos flere operatører blandt andet 3, TDC og Telia.

LG atlantic skulle lande i danmark i uge 44, men den er der ingen af de store danske operatører, der har lukket ind i varmen. 

Nokia kan ses på hjemmesiden

På blandt andet 3's hjemmeside kan man se andre, kommende telefoner.

På sitet kan man således blandt andet forudbestille den nye Nokia N8, som først forventes leveret i uge 46.

Hvis jeg går ind på jeres hjemmeside, kan jeg slet ikke læse noget om de nye Windows Phones. Hvad skyldes det?

"Det kan du om lidt. Den kommer også på. Det er ikke fordi, vi ikke hyper den. Vi er bare ikke nået dertil endnu," forklarer Knud Løkke Rasmussen, der er kommunikationschef hos 3.

Grunden til, at danskerne må vente lidt længere på de nye Windows Phones, er at producenterne af telefonerne har prioriteret andre markeder end det danske højere.

Læs også: Danskerne får en skrabet Windows Phone 7

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job