Nokia N97 kommer efter nytår

Fuldt QWERTY-tastatur, trykfølsom skærm og 32 gigabyte hukommelse - lyder det som noget for dig? Nokia har netop præsenteret N97, der lander i butikkerne efter nytår. Læs mere om den spændende mobiltelefon her.

I september testede vi N96, som vi ikke var alt for imponerede over.

Sammenlignet med konkurrenterne mangler den for eksempel tastatur og trykfølsomme muligheder.

Men i går præsenterede Nokia næste mobil i N-serien, Nokia N97, og Nokias nye flagskib har både fået et fuldt QWERTY tastatur og en 3,5 tommer trykfølsom skærm.

Skærmen er i 16:9 bredformat, rummer op til 16 millioner farver og har en opløsning på 640x360 pixels. Den kan gøres personlig med widgets fra diverse webtjenester og sociale netværkssider.

Nokia N97 har hele 32 gigabyte intern hukommelse og med mulighed for at udvide med 16 ekstra gigabyte, er der rigtig god plads til video, musik og billeder.

N97 introducerer konceptet "social location". Mobilen har integreret A-GPS sensorer og elektronisk kompas, så telefonen intuitivt opfatter dens geografiske position, som man kan dele med sine venner.

Brugerfladen i N97 er femte udgave af S60, og telefonen vejer 150 gram og måler 117,2 x 55,3 x 15,9 millimeter. Mobilens kamera er på fem megapixel og har Carl Zeiss optik, og N97 har både Wi-Fi og Turbo-3G.

Mobilen forventes at kunne købes i første halvår af 2009. Salgspris i euro er 550 uden moms og eventuelle tilskud, men en dansk pris kan vi endnu ikke afsløre.

Du kan se en video af Nokia N97 her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S