Fra doc til PDF - tre gratis programmer

Du kan konvertere dit Word-dokument til PDF på nettet, som vi tidligere har skrevet om, men du kan også vælge et gratis program til at klare opgaven. Se tre muligheder her.

Vi har tidligere bragt artiklen
'Fra doc til PDF - tre gratis web-tjenester' om tre muligheder på nettet, hvor man kan konvertere sit Word-dokument til en PDF.

Siden da har flere læsere skrevet til os med alternativer til online-løsninger, for er man bekymret for, at andre skal snuppe/læse ens dokument, hvis man sender det online, så kan man bruge et program i stedet.

Den nemme løsning er, hvis du i forvejen bruger Office 2007. Her kan du få en udvidelse, der gør det helt enkelt at lave det aktive dokument om til PDF. Du finder udvidelsen her.

Bruger du ikke Office 2007, kan du vælge mellem andre løsninger. En af dem er CutePDF Writer, der er en slags ekstra printer, du installerer.

Det betyder, at hvis du vælger at printe et Word-dokument, kan du i print-menuen vælge CutePDF Writer, og så bliver dokumentet "printet" som PDF, det vil sige, du kan gemme det som PDF på computeren.

Du finder CutePDF Writer her.

Samme fremgangsmåde får du med PDFCreator, men her kan du også vælge at åbne selve programmet og lave PDF'en på den måde.

Du finder PDFCreator her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S