Glem LCD: Samsung klar med LED-tv

Når det handler om flade fjernsyn, er Danmark et LCD-land. Men står det til Samsung, skal danskerne skifte til de endnu fladere og strømbesparende LED-tv. Og det allerede til april. Se mere her.

WIEN: Samsung fortalte forleden på deres europæiske pressemøde, at målet er at blive det elektronikfirma, som er det mest beundrede i verden. Deres nye LED-tv er et godt skridt på vejen.

For mens LCD-tv i dag er belyst med såkaldte Cold Cathode Flourescent Lamps, så har Samsung i en række af deres kommende flade fjernsyn udskiftet lamperne med lysdioder. De såkaldte LEDs. Den velafprøvede LCD-teknik er dermed bevaret - men samtidig fornyet gennem skiftet i lyskilde.

Det skift i teknologi, som blev vist frem i Wien, kan ifølge Samsung både skabe et bedre billede med højere kontrast, nedbringe strømforbruget samt bane vejen for endnu fladere fjernsyn.

Det sidste kan vi skrive under på. For ser man på tv i de kommende 6000, 7000 og 8000-serier så er de fleste modeller blot tre centimeter dybe. Og i kombination med en række nye beslag rager et LED-fjernsyn fra Samsung ikke mere ned 4,5 centimeter ud fra væggen.

OLED er tyndere og dyrere

Med OLED-teknologien har vi set endnu fladere fjernsyn, men netop OLED er fortsat frygtelig dyr, og fjernsyn med den teknologi er både små og starter på omkring 30.000 kroner.

Til sammenligning koster det billigste 40 tommers LED-baserede fjernsyn i Samsungs 6000-serie sandsynligvis knapt 13.000 kroner. Og i den mere avancerede 7000-serie koster et 40 tommers LED-tv sandsynligvis knapt 15.000 kroner. Begge serier kommer i butikkerne til april.

Samsungs kommende 7000-serie har ud over LED-teknologien også fået en hel del elektronik klemt ind under det flade ydre. Under en hat kaldes det medi@2.0 og dækker over muligheden for at streame video direkte til fjernsynet fra andre DNLA-kompatible enheder. Desuden har Samsund indledt et samarbejde med Yahoo widgets, Facebook, eBay og YouTube så du kan både købe kinesiske kopivarer og finde gamle klassekammerater direkte fra sofaen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S