Det er Microsoft mest begejstret for i Windows 7

Hver ny udgave af Windows har sine små finesser. Nogle er gemt langt nede i systemet, hvor kun it-chefen og udviklerne tør træde rundt, mens andre detaljer er synlige for alle. Se her hvilke funktioner i Windows 7 Microsoft er gladest for - og hvornår du selv kan prøve.

Windows Vista blev lanceret med et brag. Wow! Skulle vi sige, når skrivebordet var indlæst.

Men selv om Windows Vista, ifølge Microsoft, sælger pænt, så oplevede mange, at ventetiden på det flotte skrivebord ikke var umagen værd.

Vista blev, retfærdigt eller ej, symbolet på et oppustet styresystem, der i stedet for at understøtte programmerne brugte hardwareressourcerne på sig selv.

Så i briefingen forud lanceringen af den såkaldte Release Candidate, eller bare Window 7 RC, er det ikke Wow-faktoren Mike Nash, Corporate Vice President for Windows hos Microsoft, lægger vægt på.

Hent og prøv selv fra 5. maj

Fokus for Windows 7 er, ifølge Mike Nash, ydelse og stabilitet. Og den gode nyhed er, at du selv kan prøve den påstand af inden for få dage. Den 5. maj åbner Microsoft serverdørene op for den offentlige download af Windows 7 RC. Har du en MSDN account, kan du dog allerede hente Windows 7 RC fra udviklernetværket MSDN i dag.

Den endelige dato for lanceringen af det færdige styresystem holder Microsoft fortsat for sig selv, men det er nok et godt bud, at vi taler 2009 i stedet for det oprindelige 2010.

Det vil Microsoft sælge Windows 7 på

Med slagordene ydelse og stabilitet hæftet på Windows 7 er det også andre funktioner, der bliver fremhævet, når Microsoft og Mike Nash gennemgår Windows 7's funktioner.

Mange it-chefer vil specielt byde den såkaldte Windows XP tilstand velkommen. Populært sagt sørger funktionen for at skabe en Windows XP virtuel maskine på din pc. Og dermed burde du, ifølge Microsoft, kunne køre ældre programmer uden problemer.

Men selv uden den virtuelle Windows XP-tilstand, så burde langt de fleste programmer virker uden problemer. Hvad vores test af Windows 7 beta også viser.

Der er dog programmer, som ikke gør, men her der tale om ting som antivirus eller firewalls, der arbejder sammen med styresystemet på et meget fundamentalt niveau.

Samtidig tillader en ny funktion, at Windows 7 snyder programmer til at tro, at der er tale om en anden og ældre version.

Kompatibilitet med ældre hardware er fortsat i fokus. Og alle enheder, som virker med Windows Vista, vil også virke med Windows 7 fra lanceringsdatoen. Microsofts egen status er, at 94 procent af alle enheder, der er feedback på, pt. understøttes.

På multimediadelen har Media Center fået en let grafisk overhaling. Der er dog også tilføjet nye funktioner, som blandt andet sikrer dig adgang til Windows Media Center via internettet fra et andet sted. Dermed kan du afspille optagede film, mens du sidder på nettet i udlandet eller sommerhuset. Windows Mediacenter i Windows 7 understøtter også i højere grad de såkaldte DNLA-enheder, som streamer musik og video rundt i hjemmet. Ikke mindst de nye fladskærms-tv fra Sony og Samsung, hvor teknikken er indbygget i selve fjernsynet.

En af de mest kritiserede elementer i Vista var den ringe netværksydelse. Microsoft forsøgte at forbedre ydelsen med Service Pack 1 til Vista, hvilket gav en vis forbedring. Med Windows 7 skulle netværksydelsen være forbedret - og til private er der tilføjet funktionen Homegroup.

Homegroup gør det nemt at samarbejde mellem alle dine computere derhjemme, når der skal deles billeder, film eller dokumenter - og det uden at brugerne behøver at have en specialuddannelse i netværksinstallation.

Andre brugervenlighedsmæsige tilføjelser er, at brugere nu kan søge på både computeren og i selve funktionerne i Windows 7. Og det direkte fra startmenuen. Det er en kærkommen gave til de brugere, som altid farer vild i sjældent brugte funktioner i kontrolpanelet.

Mindre belastende sikkerhed

Med Windows Vista prøvede Microsoft at undgå, at alle kørte deres maskiner som administratorer, hvilket gør computeren mere sårbar. Bagsiden var, at Vista næsten konstant spurgte, om du nu var helt sikker på, om du ville gøre noget trivielt ved din pc. Kritikere fremhævede, at netop de mange klik fik brugerne til bevidstløst at klikke sig videre - bare for at slippe for flere advarsler. I Windows 7 er formynderiet begrænset, og styresystemet kombinerer letheden fra XP med sikkerheden fra Windows Vista.

Vista introducerede funktionen Bitlocker til at beskytte harddisken, hvis den blev glemt eller stjålet. Med Windows 7 introduceres funktionen Bitlocker to go, som lader dig kryptere USB-nøgler og andre eksterne enheder. Læren er, at nok glemmes bærbare computere, men det er oftest de små USB-nøgler med stor hukommelse, der mistes.

Sidst min ikke mindst vil Windows 7 have funktionen Windows Anytime Upgrade i. Den lader dig, ifølge Microsoft, opgradere til en anden type af Windows på under 10 minutter - og det uden at downloade ekstra software. Alt du skal gøre er at købe en kode over nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S