Forskere vil have klarhed over bærbare smerter

Hvorfor får nogen ondt, når de bruger den bærbare? Forskningsprojekt på AAU kan være skridt på vejen til mere viden.

Artikel top billede

Fysioterapeuter og kiropraktorer advarer mod, at intensiv brug af bærbare computere i værste tilfælde kan lede til alvorlige skader som blandt andet kroniske nakke- og rygsmerter.

Men der findes ikke ligefrem imponerende meget forskning inden for området for computerskader.

Det kan et nyt projekt på Aalborg Universitet være med til at ændre lidt på.

Det har nemlig til formål at klarlægge, hvorfor nogle mennesker er i farezonen for at få langvarige computersmerter som museskader, og hvordan lægerne kan behandle det.

"Der er nogle ting i smertesystemet, som gør, at en lille skade eller påvirkning kan gøre meget ondt hos nogen og ikke hos andre. Det er også noget af det, vi gerne vil finde ud af."

"Hvad er det, der disponerer folk til at udvikle den her type smerter," siger professor inden for smerteforskning ved Aalborg Universitet, Lars Arendt Nielsen.

Behov for standarder

Forskningsprojektet retter sig i denne omgang mod klassisk kontorarbejde, hvor en medarbejder bliver placeret ved en stationær computer foran et skrivebord mange timer om dagen.

Der er nemlig behov for en standardiseret proces, for at det skal være muligt at måle.
 
"Når vi laver denne type forskning, så skal forsøgsopstillingen være meget standardiseret, som når folk sidder på en stol med et tastatur og en mus. At folk bærer rundt på en bærbar og sidder i sofaen, i sengen og hvor de plejer at sidde. Det er straks lidt sværere," forklarer Lars Arendt Nielsen.

Dette forskningsprojekt kan dog ses som et udgangspunkt for at komme videre med forskning i følgevirkninger af bærbare pc'er specifikt.

Touchpad er synder

Lars Arendt Nielsen fremhæver særligt arbejdet med en touchpad som noget der er oplagt at se på i forbindelse med de bærbare enheder.

Han forklarer, at de musebevægelser, man laver med en touchpad, virker anderledes på kroppen end normalt.

"Vi ved, at ved disse high precision-bevægelser spænder du ofte mere i musklerne, og du får en mere uhensigtsmæssig arbejdsstilling," siger Lars Arendt Nielsen.

"Det aktiverer mange flere muskler både i nakke- og skulderregion. Så det er nogen andre typer smerter, vi taler om her."

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S