Han bruger bærbar 12 timer om dagen uden gener

Trods advarsler fra fysioterapeuter vælger mange af os at bruge bærbare computere i længere tid end de anbefalede to timer dagligt. Blandt andre Jan Flora, der nemt sidder 12 timer foran sin MacBook.

Artikel top billede

Jan Flora er ikke bekymret for sit helbred. Han bruger rask væk 12 timer dagligt foran sin MacBook. Foto: Kenneth Hansen.

Jan Flora er en af de personer, der ifølge fysioterapeuter og fagforeninger er i risikozonen for at få varige mén såsom en diskusprolaps af sine arbejdsvaner. 

Han er udvikler i opstartsvirksomheden Ehavior, der bor i flotte omgivelser på toppen af IT Universitetet i Ørestad i København.

Selv om det er småt med antallet af kvadratmeter på det lille tomandskontor, som han og hans kompagnon arbejder i, kan der snildt være plads til to 21" LCD-skærme og et par tastaturer.

Alligevel sidder Jan Flora bøjet ind over en hvid MacBook med hænderne på det lille indbyggede tastatur, da Computerworld møder ham på kontoret. Og det er ikke, fordi vi fanger ham på et dårligt tidspunkt. Sådan sidder han nemlig hver dag. Nogle dage i op til 12 timer ad gangen.

"Jeg bruger en bærbar, fordi jeg ikke kun arbejder, når jeg er på kontoret. Blandt andet bruger jeg den hver dag i S-toget. Hvis ikke jeg kunne gøre det, ville jeg spilde to timer hver dag," siger han.

Ud over de åbenlyse fordele, den bærbare giver i forhold til mobilitet, kan han godt lide, at arbejdet med den bærbare betyder, at han ikke behøver være låst fast til den samme arbejdsstilling hele tiden, som man mange gange er, når man sidder ved en stationær.

"Jeg sætter mig ofte ud i en sofa med computeren. Nogle gange kan jeg endda finde på at lægge mig på gulvet. Jeg kan ikke holde ud at sidde i den samme stilling særligt længe ad gangen," siger Jan Flora.

Indtil videre har arbejdet med den bærbare da heller ikke givet ham gener ud over lidt irriterede øjne nu og da.

"Og jeg har alligevel brugt bærbar de seneste fem år. Mindst. Jeg synes helt naturligt, at jeg skifter siddestilling, hvis jeg begynder at blive træt af at sidde på en bestemt måde. Det er ikke noget, der bekymrer mig," siger han.

Ikke skræmt nok

Jan Flora sidder godt tilbagelænet i stolen. Den hvide MacBook står på hans højre side, lidt på skrå, så den blanke skærm ikke opfanger alt for meget af sollyset, der skinner ind igennem vinduet.

Han får ofte bemærkninger fra folk, der morer sig over hans specielle arbejdsstillinger. Men for Jan Flora er arbejdet med den bærbare det, der passer ham bedst, og han har ikke tænkt sig at ændre arbejdsvaner foreløbig.

"Der skal i hvert fald noget dokumentation på bordet, der entydigt viser, at det er sundhedsskadeligt, før jeg vil overveje at ændre på mine arbejdsvaner," siger han.

Alligevel gør det indtryk på ham at høre fysioterapeuternes formaninger. Og det skræmmer ham da også, at han kan risikere at blive syg. I hvert fald en lille smule.

"Det vil være forfærdeligt, hvis jeg får en skade og må opgive at arbejde med en computer. Det er jo mit levebrød. Men indtil videre er jeg nok ikke blevet skræmt tilstrækkeligt til, at det ligger i mine overvejelser at droppe den bærbare," siger han.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS