EU, USA og NATO får fælles cyber-forsvar

I løbet af den sidste uge er en række nye planer til bekæmpelse af cyberkriminalitet blevet godkendt i både EU, USA og NATO.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har annonceret et forslag om at udvikle tre systemer, der skal højne sikkerhedsniveauet for borgere og forretninger i cyberspace.

Senest i 2013 skal der etableres et europæisk cyber-crime-center til koordinering af samarbejdet mellem medlemslande, EU-institutioner og internationale partnere, mens et europæisk informationsdelings- og alarmsystem, der også skal stå klart i 2013, vil facilitere kommunikationen mellem udrykningshold og myndigheder.

Kommissionen har desuden planer om inden 2012 at etablere et netværk af udrykningshold, "Computer Emergency Response Teams", med et CERT i hvert af EU's medlemslande.

EU's indenrigsminister, Cecilia Malmström, forsøgte at imødekomme bekymringer for, om systemet vil lede til skabelsen af endnu en database med oplysninger om europæiske borgere.
Hun sagde, at der ikke vil blive skabt en sådan database, og at meningen med de nye institutioner er, at de skal håndtere informations-flowet i forebyggelsen af cyber-angreb, og ikke at de skal gemme data.

Topmøde

I sidste weekend mødtes USA's præsident Barack Obama med EU's præsident, Herman Van Rompuy, og præsidenten for Europa-Kommissionen, Jose Manuel Barroso, hvorefter de tre ledere kunne annoncere oprettelsen af en arbejdsgruppe om cyber-sikkerhed, som skal aflægge rapport om et års tid.

Gruppen vil fokusere på den kommercielle side af cyberkriminalitet og på de potentielle trusler mod almindelige forbrugere, sagde en amerikansk diplomat til USA's ambassadør i EU, William Kennard.

Efter mødet nævnte de europæiske ledere også problemstillingen med databeskyttelse og sagde, at et hurtigt kompromis om en mellemstatslig aftale om datasikkerhed mellem EU og USA måske vil kunne bane vejen for andre aftaler om dataoverførsler - for eksempel i forhold til passagerer-informationer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S