Europa overhaler USA i brug af bredbånd

Europa har overhalet USA i anvendelse af bredbånd, men vi kan stadig ikke måle os med de asiatiske landes bredbåndshastigheder.

Artikel top billede

Med fokus på fiber-baserede netværk, satser Europa-Kommissionen på, at mindst 50 procent har hastigheder på mere end 100 Mbps i 2020.

Computerworld News Service: Ni af EU's medlemslande - Belgien, Danmark, Finland, Frankrig, Tyskland, Luxembourg, Nederlandene, Sverige og Storbritannien - har en anvendelse af bredbånd, der overgår niveauet i USA på 26,4 abonnementer per 100 indbyggere.

Men Europa er stadig bagefter de asiatiske lande, særligt Japan og Sydkorea, i forhold til bredbåndshastighederne. I juli var det kun 29 procent af EU's bredbåndslinjer, der havde en hastighed på mindst 10 megabit per sekund, og kun fem procent havde en gennemsnitshastighed på eller over 30 Mbps.

Europa-Kommissionen, der offentliggør disse tal, sigter efter, at alle bredbåndsforbindelser er på mindst 30 Mbps fra 2020, og har sat som mål at mindst halvdelen af de europæiske husstande abonnerer på hastigheder på over 100 Mbps.

Planen er at nå dette mål med et fokus på fiber-baserede netværk. På nuværende tidspunkt er det kun en procent af europæerne, der har en højhastigheds-fiberforbindelse i hjemmet, hvorimod det gælder 12 procent af japanerne og 15 procent af sydkoreanerne.

Kommissionen ønsker også at fastsætte radiofrekvenser til hurtigere trådløse services.

"Vi er nødt til at gøre mere for at nå vores mål om meget hurtigt bredbånd. Vi har især brug for i al hast at blive enige om vores forslag om at sikre, at der er radiospektrum tilgængeligt til mobilt bredbånd, hvor efterspørgslen stiger meget brat," udtaler kommissær for den Digitale Agenda, Neelie Kroes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT