Artikel top billede

Med fokus på fiber-baserede netværk, satser Europa-Kommissionen på, at mindst 50 procent har hastigheder på mere end 100 Mbps i 2020.

Europa overhaler USA i brug af bredbånd

Europa har overhalet USA i anvendelse af bredbånd, men vi kan stadig ikke måle os med de asiatiske landes bredbåndshastigheder.

Computerworld News Service: Ni af EU's medlemslande - Belgien, Danmark, Finland, Frankrig, Tyskland, Luxembourg, Nederlandene, Sverige og Storbritannien - har en anvendelse af bredbånd, der overgår niveauet i USA på 26,4 abonnementer per 100 indbyggere.

Men Europa er stadig bagefter de asiatiske lande, særligt Japan og Sydkorea, i forhold til bredbåndshastighederne. I juli var det kun 29 procent af EU's bredbåndslinjer, der havde en hastighed på mindst 10 megabit per sekund, og kun fem procent havde en gennemsnitshastighed på eller over 30 Mbps.

Europa-Kommissionen, der offentliggør disse tal, sigter efter, at alle bredbåndsforbindelser er på mindst 30 Mbps fra 2020, og har sat som mål at mindst halvdelen af de europæiske husstande abonnerer på hastigheder på over 100 Mbps.

Planen er at nå dette mål med et fokus på fiber-baserede netværk. På nuværende tidspunkt er det kun en procent af europæerne, der har en højhastigheds-fiberforbindelse i hjemmet, hvorimod det gælder 12 procent af japanerne og 15 procent af sydkoreanerne.

Kommissionen ønsker også at fastsætte radiofrekvenser til hurtigere trådløse services.

"Vi er nødt til at gøre mere for at nå vores mål om meget hurtigt bredbånd. Vi har især brug for i al hast at blive enige om vores forslag om at sikre, at der er radiospektrum tilgængeligt til mobilt bredbånd, hvor efterspørgslen stiger meget brat," udtaler kommissær for den Digitale Agenda, Neelie Kroes.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere