Europa overhaler USA i brug af bredbånd

Europa har overhalet USA i anvendelse af bredbånd, men vi kan stadig ikke måle os med de asiatiske landes bredbåndshastigheder.

Artikel top billede

Med fokus på fiber-baserede netværk, satser Europa-Kommissionen på, at mindst 50 procent har hastigheder på mere end 100 Mbps i 2020.

Computerworld News Service: Ni af EU's medlemslande - Belgien, Danmark, Finland, Frankrig, Tyskland, Luxembourg, Nederlandene, Sverige og Storbritannien - har en anvendelse af bredbånd, der overgår niveauet i USA på 26,4 abonnementer per 100 indbyggere.

Men Europa er stadig bagefter de asiatiske lande, særligt Japan og Sydkorea, i forhold til bredbåndshastighederne. I juli var det kun 29 procent af EU's bredbåndslinjer, der havde en hastighed på mindst 10 megabit per sekund, og kun fem procent havde en gennemsnitshastighed på eller over 30 Mbps.

Europa-Kommissionen, der offentliggør disse tal, sigter efter, at alle bredbåndsforbindelser er på mindst 30 Mbps fra 2020, og har sat som mål at mindst halvdelen af de europæiske husstande abonnerer på hastigheder på over 100 Mbps.

Planen er at nå dette mål med et fokus på fiber-baserede netværk. På nuværende tidspunkt er det kun en procent af europæerne, der har en højhastigheds-fiberforbindelse i hjemmet, hvorimod det gælder 12 procent af japanerne og 15 procent af sydkoreanerne.

Kommissionen ønsker også at fastsætte radiofrekvenser til hurtigere trådløse services.

"Vi er nødt til at gøre mere for at nå vores mål om meget hurtigt bredbånd. Vi har især brug for i al hast at blive enige om vores forslag om at sikre, at der er radiospektrum tilgængeligt til mobilt bredbånd, hvor efterspørgslen stiger meget brat," udtaler kommissær for den Digitale Agenda, Neelie Kroes.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Statens IT

    VMware-specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S