Eksperter tvivler på Stuxnet-salg

Flere eksperter stiller sig stærkt tvivlende over for påstanden om, at kildekoden til Stuxnet er sat til salg på nettet.

Artikel top billede

Den britiske TV-station Sky News har rapporteret om, at kildekoden til den berygtede og frygtede Stuxnet-orm er blevet sat til salg på nettet.

Historien fra Sky News bygger blandt andet på en række anonyme sikkerhedskilder.

Flere sikkerhedseksperter stiller sig da også tvivlende over for historiens indhold. 

Åbenlys dumhed

Chefanalytiker Roger Thompson fra antivirusfirmaet AVG skriver således på sin blog:

"Påstandene om stuxnet er åbenlyst dumme på en række punkter."

"Vi ved ikke hvem, der har skrevet koden, eller hvad formålet har været. Men vi kan være sikre på, at uanset hvem, der har lagt så meget arbejde i at skrive koden, ikke sælger den til andre. Det ser mere ud til at være bad guys, der udnytter bad guys ved at sælge en fupkode, der udgiver sig for at være Stuxnet," skriver han.

Han påpeger desuden, at selvom man fik fingrene i koden, ville det kræve en enorm ekspertise at ændre den fra sit oprindelige mål til et nyt.

Stuxnet vil ligeledes blive opdaget af antivirusprogrammerne.

For at undgå det, skal koden ændres markant, hvilket igen kræver enorm ekspertise, skriver han.

Paul Ducklin, der er teknologichef i sikkerhedsfirmaet Sophus, udhuler på sin blog også argumentationen i Sky News' påstande om handel med Stuxnet.

I sit indlæg slutter han således med at skrive:

"Vi skal ikke lade os skræmme af spøgelser, men i stedet koncentrere os om at bekæmpe de reelle problemer, vi står overfor."

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S