Eksperter tvivler på Stuxnet-salg

Flere eksperter stiller sig stærkt tvivlende over for påstanden om, at kildekoden til Stuxnet er sat til salg på nettet.

Artikel top billede

Den britiske TV-station Sky News har rapporteret om, at kildekoden til den berygtede og frygtede Stuxnet-orm er blevet sat til salg på nettet.

Historien fra Sky News bygger blandt andet på en række anonyme sikkerhedskilder.

Flere sikkerhedseksperter stiller sig da også tvivlende over for historiens indhold. 

Åbenlys dumhed

Chefanalytiker Roger Thompson fra antivirusfirmaet AVG skriver således på sin blog:

"Påstandene om stuxnet er åbenlyst dumme på en række punkter."

"Vi ved ikke hvem, der har skrevet koden, eller hvad formålet har været. Men vi kan være sikre på, at uanset hvem, der har lagt så meget arbejde i at skrive koden, ikke sælger den til andre. Det ser mere ud til at være bad guys, der udnytter bad guys ved at sælge en fupkode, der udgiver sig for at være Stuxnet," skriver han.

Han påpeger desuden, at selvom man fik fingrene i koden, ville det kræve en enorm ekspertise at ændre den fra sit oprindelige mål til et nyt.

Stuxnet vil ligeledes blive opdaget af antivirusprogrammerne.

For at undgå det, skal koden ændres markant, hvilket igen kræver enorm ekspertise, skriver han.

Paul Ducklin, der er teknologichef i sikkerhedsfirmaet Sophus, udhuler på sin blog også argumentationen i Sky News' påstande om handel med Stuxnet.

I sit indlæg slutter han således med at skrive:

"Vi skal ikke lade os skræmme af spøgelser, men i stedet koncentrere os om at bekæmpe de reelle problemer, vi står overfor."

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job