Her er HP's nye strategi for cloud computing

Hewlett-Packard afrunder sin cloud-software og konsulent-service med en ny cloud-tjeneste til store virksomheder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard afrunder sin portefølje af cloud-relaterede løsninger med lanceringen i næste måned af en såkaldt cloud compute-service til store virksomheder.

Virksomheden vil også begynde at tilbyde beregningssystemer til intern brug, der fungerer sammen med cloud-løsningen, samt en række workshops, der skal hjælpe organisationer med at udvikle cloud-strategier, fortæller Bill Veghte, der er executive vice president for software og løsninger hos HP.

"HP har den erfaring med store virksomheder, den bredde i sin portefølje og den globale organisation til servicelevering, der skal til for at føre vores klienter gennem denne transformation" til cloud computing, udtaler Ann Livermore, der er executive vice president for enterprise business hos HP, i en pressemeddelelse.

Den nye cloud-service hedder HP Enterprise Cloud Services-Compute og tilbyder organisationer leje af regnekraft fra to af HP's datacentre, hvoraf det ene ligger i Tulsa i Oklahoma og det andet i Wynyard i Storbritannien. Kunderne kan selv vælge cloud-platform, hvad enten man foretrækker Windows Azure eller et program baseret på en virtuel maskine.

Veghte har ikke afsløret prissætningen udover at sige, at priserne bliver beregnet ud fra hvor mange MIPS (millioner af instruktioner per sekund), der forbruges, i kombination med længden af kontraktperioden og antallet af øvrige services.

HP garanterer en oppetid på 99,9 procent for sine servere. Den nye service vil også garantere, hvad angår ikke-planlagte udfald, at virtuelle maskiner er oppe at køre igen inden for en time og fysiske servere inden for syv timer.

Sammen med lanceringen af denne service planlægger virksomheden også at tilbyde en integreret pakke af hardware, software og service til opbygning af interne cloud-miljøer under navnet CloudService. CloudService-systemer kan let integreres med HP Enterprise Cloud Services-Compute, hvilket gør brugerne i stand til at flytte opgaver mellem et internt cloud-miljø og HP's miljø, forklarer Veghte.

Egne interne skyer

Disse nye løsninger kan også forbindes med anden cloud-software og andre cloud-services, der i forvejen er tilgængelige fra HP, fremhæver Veghte.

Det gælder HP Cloud Maps, der er et sæt konfigurations-indstillinger til administration af HP-bladeservere, ligesom de også fungerer sammen med HP's netop udgivne software Cloud Service Automation. Denne software gør det muligt for organisationer at flytte opgaver frem og tilbage mellem in-house-cloud-systemer og HP's cloud-løsning.

Dette er ikke HP's første cloud-relaterede løsning til store virksomheder: I august lancerede HP programmet CloudStart, som tilbyder kunderne den software, hardware og de konsulent-services, der skal til, for at de kan opbygge deres egne interne clouds. HP samarbejder også med Microsoft om at tilbyde cloud-udstyr baseret på Azure.

Denne offentliggørelse sker forud for det pressemøde, som HP har planlagt til marts, hvor HP's koncernchef, Léo Apotheker, forventes at løfte sløret for selskabets nye strategi. Analytikerne forudser, at Apotheker vil fokusere mere på software og cloud computing til store virksomheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S