Netop nu afgøres CSC-ansattes skæbne

CSC-ansatte afleverer tirsdag nøglekort, p-tilladelser og computerudstyr. De uenige parter forhandler med forligsmanden indtil midnat. Enes de ikke, er der lockout fra onsdag morgen.

Artikel top billede

Carsten Lind, administrerende direktør hos CSC, varslede oprindeligt lockout af 136 Prosa-medlemmer. Det er nu ændret til 120. Konflikten kan være en realitet onsdag morgen. (Foto: Tom Ingvardsen)

Læs også:

Forhandlinger kiksede: 120 CSC-ansatte sendt hjem.

Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid.

120 ansatte hos it-giganten CSC afleverer tirsdag til fyraften deres adgangskort, parkeringstilladelser og arbejdscomputere til CSC. Samtidig spærrer CSC de 120 Prosa-medlemmers adgang til firma-mailbokse og resten af systemerne i firmaet.
 
Der sker, fordi de ansatte er omfattet af det lockout-varsel, som kan være en realitet fra onsdag morgen, og derfor kan betyde, at de 120 ansatte bliver bortvist fra firmaet, når de møder på arbejde.  
 
Det fortæller Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i it-fagforbundet Prosa, der er uenige med CSC om en række arbejdsvilkår, som har bragt parterne på kanten af en truende konflikt. 
 
Skal aflevere købt udstyr
Imidlertid har CSC også bedt Prosa-medlemmerne om at aflevere ting, som de ansatte har indkøbt på bruttoløns-ordninger, primært computerudstyr og medarbejderbredbånd, fortæller næstformanden.  
 
"Det har givet en del uro derude. Alt, hvad man har købt på bruttolønsordningen, må man bare aflevere," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun mener, at ledelsen dermed til fulde benytter deres såkaldte fortolkningsret, der fastsætter, hvad de ansatte skal aflevere før lockouten.  
 
"Alle er meget forargede. Man synes simpelthen, det er for meget at lave personlig chikane af enkeltpersoner, der er udtaget i konflikten," siger Hanne Lykke Jespersen. 
  
Skæbnen afgøres tirsdag aften 
CSC og Prosa mødtes uden held fredag i forligsinstitutionen, hvor parterne ikke var i stand til at nærme sig hinanden.
 
CSC, der har røde regnskaber, ønsker de Prosa-organiserede medarbejdere ned i løn og op i arbejdstid for at kunne matche niveauet hos konkurrenterne.
 
Fagforbundet peger på, at årsagen til at CSC's medarbejdere er dyrere end konkurrenternes skyldes konkurrenternes dårligere arbejdsforhold forhold og mangel på generelle overenskomster.
 
Forligsmanden har genindkaldt CSC og Prosa til nye forhandlinger tirsdag klokken 16, hvorefter han kan holde på parterne til midnat. Forligsmanden kan vælge at udskyde konflikten i to gange 14 dage, men er der ved midnat ingen udsigt til et forlig, kan konflikten være en realitet ved arbejdstids begyndelse onsdag morgen.
 
Dermed vil de 120 medarbejdere på CSC formelt være opsagt og omfattet af lockout. Sker dette, vil Prosa formentlig udsende et såkaldt andet strejkevarsel, som i løbet af 14 dage kan betyde, at hundreder af Prosa-medlemmer formelt går i strejke.
 
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CSC, som oplyser, at firmaet ikke kan udtale sig om sagen, så længe den er hos forligsmanden.

Oprindeligt udstedte CSC et lockout-varsel på 136 ansatte, men det tal er nu justeret til 120 medarbejdere. En del af de udpegede var enten ikke organiseret eller arbejdede i job, som er beskyttet mod konflikt.

Læs også:

Forhandlinger kiksede: 120 CSC-ansatte sendt hjem.

Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS