Nu begynder den offentlige jagt på it-svage danskere

Digitale milliardgevinster går fløjten, når befolkningen ikke magter selvbetjeningsløsninger og helt simple it-opgaver. Derfor skal de svages it-kompetencer kortlægges og opgraderes. Læs her hvordan.

Artikel top billede

Læs også: Danskerne tvinges til online-selvbetjening i 2012

Læs også: Hvordan lokker vi danskerne til online-selvbetjening?

De it-svage danskere skal findes, kortlægges og undersøges for, hvorfor de ikke benytter sig af tilbuddene i den fagre, digitale verden.
 
"It-kompetencer er afgørende for den fremtidige vækst og velfærd. Vi skal have så mange med på it-vognen som muligt," udtaler videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) i en pressemeddelelse og fortsætter: 

"Først og fremmest for at den enkelte kan få glæde af de muligheder, som it giver, men også for at kunne høste de økonomiske gevinsterne af den omfattende digitalisering," lyder det fra videnskabsministeren som en del af udmøntningen af hendes egen strategiplan, Digitale Veje til Vækst.   
 
For at bakke konkret op om udsagnene har IT- og Telestyrelsen således for nyligt sendt et udbud på gaden, hvor styrelsen efterlyser udførelsen af etnografiske/antropologiske studier af forskellige danskeres behov, motivation og barrierer for at anvende og lære at anvende it.
 
"Herudover skal det belyses, hvordan de bedst lærer at anvende it, og hvordan de kan motiveres til at fortsætte anvendelsen og selv tage initiativ til at udvikle deres kompetencer," skriver styrelsen i sin opgavebeskrivelse.
 
De selvhjulpne it-danskere
Antropologiske studier bliver kernen i projektet, hvor den økonomiske ramme i udbuddet lyder på 900.000 kroner.
 
For de penge skal projektgruppen med udgangspunkt i tal fra Danmarks Statistisk, hvor styrelsen på forhånd har indhentet viden om danskernes it-færdigheder, få besvaret flere og mere uddybende spørgsmål. 

Det drejer sig blandt andet om spørgsmål vedrørende motivationsfaktorer for de it-svage danskeres reelle kompetencer og oplevede barrierer for at lære om it.
 
Også selv om IT- og Telestyrelsen allerede nu har en fornemmelse af, hvem der bruger eller ikke bruger it.
 
"Vi ved også, at mange af dem, der ikke anvender it, heller ikke oplever et behov for at lære det. Hvad, vi derimod ikke ved, er, hvorfor de ikke mener at have et behov, og hvordan de eventuelt vil kunne motiveres til at bruge it i fremtiden," skriver IT- og Telestyrelsen i sit udbudsmateriale.
 
Styrelsen ønsker med undersøgelsen også at opnå konkret, dokumenteret viden om, hvordan de it-svage danskere bedst lærer at bruge it, så de bliver digitalt selvhjulpne.
 
Fra personas til partnere
Resultatet af feltstudierne skal munde ud i vejledninger og personas, der rammer målgrupperne ind, og som siden kan benyttes til blandt markedsføring af digitale tilbud rettet mod it-svage danskere.
 
For at sikre at projektets resultater og viden rent faktisk også bliver brugt, har IT- og Telestyrelsen allieret sig med Dansk Industris it-organisation, ITEK, og også fagforeninger som Dansk Metal, 3F og HK.
 
Støtteorganisationerne er valgt ud fra, at IT- og Telestyrelsen allerede på nuværende tidspunkt ved, at it-svage danskere blandt andet findes hos deres medlemmer.
 
Derfor er Ældresagen og Ældremobiliseringen også blandt de partnere, som IT- og Telestyrelsen har et samarbejde med, fordi mange ældre har svært ved at arbejde med computere.
 
Hele formålet med samarbejdet er således, at samarbejds-organisationerne på den anden side af undersøgelsen kan følge op på projektets konklusioner og konkret benytte konklusionerne til at hæve it-niveauet i Danmark.

Læs også: Danskerne tvinges til online-selvbetjening i 2012

Læs også: Hvordan lokker vi danskerne til online-selvbetjening?

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job