Kolleger på arbejde vil støtte lockoutede CSC-folk

CSC-kolleger til de 120 lockoutede Prosa-medlemmer har på et stormøde foreslået at støtte de konfliktramte CSC-medarbejdere økonomisk.

Artikel top billede

Læs også:
Lockoutede CSC-medarbejdere: Det er gidseltagning

CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid

CSC-direktør: Derfor varsler jeg lockout af ansatte

Magistre, DJØF'ere, arkitekter og ingeniører ansat hos den konfliktramte it-gigant CSC foreslog på et stormøde mandag at støtte de lockoutede kolleger fra fagforbundet Prosa økonomisk. 
 
Det fortæller tillidsrepræsentant for akademikerne og næstformand i bestyrelsen for Akademikerklubben hos CSC, Vibeke Højrup.
 
"Vi samler ikke ind. Men det er muligt individuelt at indbetale penge på et kontonummer," siger hun.
 
Stormødet var arrangeret for at orientere de omkring 300 medlemmer af Akademikerklubben om den igangværende konflikt hos CSC, hvor medlemmerne blandt andet diskuterede problemstillingerne ved konflikten.
 
I dette regi opstod der ifølge tillidsrepræsentanten stemning for at åbne mulighed for individuelt at kunne støtte de lockoutede Prosa-medlemmer med frivillige indbetalinger til en bankkonto.
 
Skal gå til pension
"Vi synes også, det her er vores kamp. De penge, der kommer ind her, skal fortrinsvis bruges til pension til de, som bliver lockoutet og strejkeramt. Det er vores kolleger. Vi vil gerne sørge for, at de har det på samme måde, som da de var hos CSC," siger Vibeke Højrup.       
 
Hun peger på, at akademikerne udfører fuldstændig det samme arbejde som de lockoutede kolleger fra Prosa. Derfor er der i det daglige ingen skelnen mellem kollegerne som følge af forbundsmæssige tilhørsforhold.
 
"Lige nu er det Prosa-medlemmer, det går ud over. Men når vi skal forhandle overenskomst, bliver vi sandsynligvis stillet overfor de samme krav," siger hun. 
 
Akademikerne har den samme tryghedsaftale og de samme arbejdstider som CSC-ansatte, der er organiseret hos Prosa.
 
"Det kan ikke nytte, at nogle har radikalt anderledes krav til arbejdstid og tryghedsaftale og den slags. Det holder jo ikke," siger Vibeke Højrup

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen