Jo, den er god nok: Nu sælger avisen sgu også vin

Klumme: Medierne er blevet forhandlere af de samme varer, som deres annoncører sælger. Godt eller skidt? Få et bud her.

Artikel top billede

For otte år siden var jeg med til at stifte en virksomhed baseret på den tese, at i fremtiden skal alle virksomheder opføre sig som medier.

Tanken var, at informationsmængden ville stige så voldsomt, og blive så detaljeret, at man ikke længere ville kunne trænge igennem kun med reklamer.

Man ville blive nødt til at være interessant med modtagerens øjne, for at få sit budskab igennem.

Og vi fik ret. Virksomhederne har fået både blogs og facebook og twitter.

Alle opfører sig som medier

De har fået apps og mobile websites. De har fået forbrugeranmeldelser og ratings og meget meget mere - og de flokkes om at deltage i den offentlige samtale om at fremstå troværdige og interessante. Præcis som medierne gør.

En moderne virksomhed opfører sig som et medie. Sådan er det bare i dag.

Og på det seneste er budskabet slået igennem på en sådan måde, at selv vores konkurrenter siger det offentligt. Så nu er det ganske vist.

Men vi overså den reciprokke konsekvens. Hvor lige til og enkel, den end må forekomme, så så vi den ikke komme, før det pludselig var en realitet:

I mellemtiden blev medierne til virksomheder. Mere præcist sagt er de blevet forhandlere af de samme varer, som deres annoncører sælger.

Berlingske sælger bjerge af brænde. Onde tunger mener, at det faldende avissalg har fået dem til at opgive at udrydde skovene ved at ælte dem til papir og smøre tryksværte på dem, for i stedet at eksekvere projektet helt direkte ved at sælge dem i små stykker.

Motivet kunne også være, at de rent faktisk tjener gode penge på at sælge træet i deres e-handelsbutik (lidtmere.dk). Her kan man også købe vin og koncerter og rejser og foredrag og Gud ved hvad.

Politiken og Aller gør det samme: Tilbyder flere og flere varer til læserne - og er godt tilfredse med deres fortjeneste.

Men de vanlige annoncører synes, det er knap så fedt.

Pludselig er de i konkurrence med mediet selv - som selvfølgelig kan annoncere langt bedre (inklusive redaktionel omtale) og langt billigere, end andre kan.

Og for nylig skete det uundgåelige.

En række af Berlingskes vin-annoncører fik nok af den "unfair" konkurrence og trak deres annoncekroner hjem. De blev sure, men det betyder næppe noget, så længe Berlingske tjener bedre på at sælge vinen selv.

Vi taler virkelig om et kulturskred her. I gamle dage blev vi journalister set skævt til, hvis vi så meget som talte med en annoncesælger i kantinekøen.

Nej, man kan ikke se det

I dag kan man læse begejstrede anmeldelser af produkter, som mediet selv sælger.

Jeg tænker: Hvordan kan man se om læsershoppen kun sælger det bedste - eller om journalisten er spændt for en markedsføringsvogn? Svaret er selvfølgelig, at det kan man ikke se.

For mange år siden bevægede TV 2 sig ind på avisernes dengang meget lukrative rubrikmarked (bolig, job, og biler), og jeg husker levende, hvor rasende dagbladene blev.

Det blev hurtigt en politisk sag - her var statens vagthunds levebrød i fare.

I dag tager vagthundene så brødet ud af munden på de annoncører, der har støttet dem i hundrede år. Uden dårlig samvittighed.

Nogle vil tude og sige, at adgangen til at annoncere i landets medier bør være fri og lige for alle.

Andre vil grine og sige: "Det er da komplet ligegyldigt - vi har nemlig vores egne medier."

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S