Dine Facebook-venner er farlige

Du har sikkerheds-paraderne nede, når du færdes på de sociale netværk blandt dine digitale venner, og det bliver udnyttet af net-kriminelle. Se hvordan.

Artikel top billede

De net-kriminelle benytter i stadig stigende grad angrebsteknikker via de sociale netværk.

Ifølge Symantec Internet Security Threat Report 2010, der netop er offentliggjort, er en af de foretrukne fup-metoder at skaffe sig adgang til eksempelvis en Facebook-konto og derfra poste et link til en ondsindet webside, der spreder malware til din maskine.

En anden vej gennem sikkerhedsnettet er ved at skrive applikationer til Facebook eller oprette fup-grupper på verdens største online-community.

Det gøres eksempelvis ved at oprette en fanside. Når en bruger så er blevet lokket til at melde sig til (sammen med tusindvis af andre), har personen bag fansiden direkte adgang til at slå ondsindede beskeder op på alle brugernes profilsider.

Med andre ord: Der kan sendes spam uden noget filter til folk, der stoler på afsenderen.

Fra en Facebook-applikation kan svindleren ligledes skabe direkte adgang til alle de oplysninger og det indhold, du har på din Facebook-profil.

Ifølge Symantec er de sociale netværk blevet en meget effektiv angrebsplatform, da vi føler os trygge, fordi vi tilsyneladende er blandt venner, hvilket vi ikke nødvendigvis er.
"De cyberkriminelle har for længst fået øjnene op for de store mængder af værdifulde data, som gemmer sig på vores private sociale konti og smartphones, ikke mindst den mangel på kritisk sans, som brugerne udviser på disse platforme," siger Peter Schjøtt, sikkerhedsekspert i Symantec om resultaterne.

Gør-det-selv-angreb

En anden sikkerhedstendens i rapporten er, at gør-det-selv-værktøjer eller 'toolkits' er i stigning. 

Det betyder, at man kan købe sig til den nødvendige angrebsplatform. Man behøver således ikke være ekspert for at udøve net-kriminalitet.

I rapporten skriver Symantec, at hovedparten af de ondsindede links til websider med malware, er lavet ved hjælp af de såkaldte attack toolkits.

Angrebspakkerne gør det muligt for de cyberkriminelle at gennemføre forskellige "færdiglavede" angreb rettet mod bestemte typer af ofre, hvilket samtidig gør det let at automatisere.

Mobilen er offer

Når vi går på sociale netværk som Twitter og Facebook, sker det ofte via vores smartphone.

Samtidig downloader vi flere og flere applikationer, men dermed øger vi også risikoen for at installere ondsindede applikationer, som kan misbruges i forhold til sensitive transaktioner, som vi foretager på vores smartphones, skriver Symantec.

"Den hyppigst anvendte ondsindede kode målrettet mobile enheder er Trojan Horse-programmer, som ofte ser helt legitime ud, men som kan tømme vores bankkonti på få sekunder," lyder advarslen fra Symantec.

Firmaet har analyseret sig frem til, at der er sket en stigning i antallet af sårbarheder til mobile operativsystemer fra 115 i 2009 til 163 i 2010.

Tallet virker dog knap så skræmmende, når det ses i sammenhæng med det samlede antal sårbarheder i 2010. Det var 6.253.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS