Dine Facebook-venner er farlige

Du har sikkerheds-paraderne nede, når du færdes på de sociale netværk blandt dine digitale venner, og det bliver udnyttet af net-kriminelle. Se hvordan.

Artikel top billede

De net-kriminelle benytter i stadig stigende grad angrebsteknikker via de sociale netværk.

Ifølge Symantec Internet Security Threat Report 2010, der netop er offentliggjort, er en af de foretrukne fup-metoder at skaffe sig adgang til eksempelvis en Facebook-konto og derfra poste et link til en ondsindet webside, der spreder malware til din maskine.

En anden vej gennem sikkerhedsnettet er ved at skrive applikationer til Facebook eller oprette fup-grupper på verdens største online-community.

Det gøres eksempelvis ved at oprette en fanside. Når en bruger så er blevet lokket til at melde sig til (sammen med tusindvis af andre), har personen bag fansiden direkte adgang til at slå ondsindede beskeder op på alle brugernes profilsider.

Med andre ord: Der kan sendes spam uden noget filter til folk, der stoler på afsenderen.

Fra en Facebook-applikation kan svindleren ligledes skabe direkte adgang til alle de oplysninger og det indhold, du har på din Facebook-profil.

Ifølge Symantec er de sociale netværk blevet en meget effektiv angrebsplatform, da vi føler os trygge, fordi vi tilsyneladende er blandt venner, hvilket vi ikke nødvendigvis er.
"De cyberkriminelle har for længst fået øjnene op for de store mængder af værdifulde data, som gemmer sig på vores private sociale konti og smartphones, ikke mindst den mangel på kritisk sans, som brugerne udviser på disse platforme," siger Peter Schjøtt, sikkerhedsekspert i Symantec om resultaterne.

Gør-det-selv-angreb

En anden sikkerhedstendens i rapporten er, at gør-det-selv-værktøjer eller 'toolkits' er i stigning. 

Det betyder, at man kan købe sig til den nødvendige angrebsplatform. Man behøver således ikke være ekspert for at udøve net-kriminalitet.

I rapporten skriver Symantec, at hovedparten af de ondsindede links til websider med malware, er lavet ved hjælp af de såkaldte attack toolkits.

Angrebspakkerne gør det muligt for de cyberkriminelle at gennemføre forskellige "færdiglavede" angreb rettet mod bestemte typer af ofre, hvilket samtidig gør det let at automatisere.

Mobilen er offer

Når vi går på sociale netværk som Twitter og Facebook, sker det ofte via vores smartphone.

Samtidig downloader vi flere og flere applikationer, men dermed øger vi også risikoen for at installere ondsindede applikationer, som kan misbruges i forhold til sensitive transaktioner, som vi foretager på vores smartphones, skriver Symantec.

"Den hyppigst anvendte ondsindede kode målrettet mobile enheder er Trojan Horse-programmer, som ofte ser helt legitime ud, men som kan tømme vores bankkonti på få sekunder," lyder advarslen fra Symantec.

Firmaet har analyseret sig frem til, at der er sket en stigning i antallet af sårbarheder til mobile operativsystemer fra 115 i 2009 til 163 i 2010.

Tallet virker dog knap så skræmmende, når det ses i sammenhæng med det samlede antal sårbarheder i 2010. Det var 6.253.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S