Danske virksomheder er vilde med mobilt bredbånd

Mobilitet har i længere tid stået på dagsordenen hos danske virksomheder, og nu slår internet på farten for alvor igennem. Læs her, hvorfor mobilt bredbånd rykker.

Artikel top billede

Læs også: Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu

43 procent af de danske virksomheder har nu taget mobilt bredbånd på enten mobilen eller den bærbare til sig. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Dermed er der sket en fordobling siden 2008. Specielt i vidensservice-erhvervene er mobilt bredbånd blevet meget udbredt.

Her er det op mod 70 procent af virksomhederne, der har mobilt bredbånd. 

Dansk Erhverv, der en ervhervsorganisation for over 20.000 virksomheder, ser meget positivt på udviklingen.

"Med fordoblingen af mobilt bredbånd har vi fået skabt en helt ny form for tilgængelighed. Det kommer til at rykke for alvor ved den traditionelle arbejdsform i mange brancher," siger chefkonsulent i Dansk Erhverv, Christian Ohm, i en pressemeddelelse.

Udbredelsen er størst blandt virksomheder med mere end 50 ansatte.

Godt for produktiviteten

En af grundene til, at Dansk Erhverv ser positivt på udviklingen, er, fordi erhvervsorganisationen mener, at mobilitet øger produktiviteten.

"For mange virksomheder og medarbejdere øger den mobile opkobling produktiviteten. Det skyldes folks nemme adgang til data og til virksomhedens it-systemer, uanset hvor de befinder sig. Der er ikke længere spildtid mellem møder hos kunder eller med andre samarbejdspartnere, man kan gå på nettet med det samme," forklarer Christian Ohm.

Mobilitet er da også en af de helt store trends indenfor it lige nu. Teleanalytiker Torben Rune fra Netplan har tidligere udtalt til Computerworld:

"Mobility vil stå højt på dagsordenen de næste mange år. Jeg vurderer, at det største på den front i 2011 bliver sammenkoblingen af mobility og Office-systemerne med Microsofts nye Lync," siger Torben Rune.

Læs også: Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect