Prosa: CSC misbruger stadig de bortvistes identitet

Ifølge CSC har selskabet kun brugt tidligere ansattes brugeradgang "i en kort overgang" og som "en nødprocedure". Men det passer ikke, fortæller Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også: 
Prosa melder CSC til politiet
 

CSC efter politianmeldelse: Vi brugte nødprocedure

Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

I tirsdags blev CSC politianmeldt af Prosa, hvor fagforeningen beskylder CSC for at bruge fyrede og bortviste medarbejderes sikkerhedsgodkendelser til andre ansatte.

Det afviste CSC i en skriftlig henvendelse til Computerworld. 

Lars Lundsgaard, projektdirektør i CSC, erkendte dog, at der var benyttet bortviste ansattes bruger-id'er, men kun "i en kort overgang" og som "en nødprocedure".

Men den virkelighed kan de ansatte Prosa-medlemmer i CSC ikke genkende.

Ifølge Prosas næstformand, Hanne Lykke Jespersen, har CSC i ugevis benyttet de bortvistes adgang og gør det den dag i dag.

"Siden den 14. april har vi fået masser af indberetninger om, at vores medlemmer bliver tvunget til at resette tidligere ansattes passwords, og der er flere brugere, der deler disse passwords," siger Hanne Lykke Jespersen til Computerworld.

Det sker stadig

Fra Prosa forlyder det, at der ikke kan være tale om "en kort overgang", som CSC skrev til Computerworld. 

"Det er ikke rigtigt. Jeg ved helt præcis, at det ikke er rigtigt. Vi får jo masser af meldinger af hele tiden," siger Hanne Lykke Jespersen.

Ifølge Prosa blev der så sent som i går, onsdag, brugt tidligere ansattes logons og rettigheder.

CSC vil bruge sikkerhedsgodkendelserne

Hanne Lykke Jespersen har svært ved at se, hvorfor CSC skulle bruge bortviste medarbejderes brugernavne, hvis det ikke var på grund af sikkerhedsgodkendelserne.

"Hvorfor skulle man ellers gøre det? Det tager tre minutter at oprette en ny bruger, hvorfor vælger man så at resette den gamle? Den bedste grund til det skulle være, at der hører en sikkerhedsgodkendelse med," fastslår Hanne Lykke Jespersen.

"Hvis de har en anden grund, så bliver jeg rigtig glad."

Der er samtidig op til fem personer, der deles om de samme brugernavne fra tidligere ansatte, lyder det fra Prosa efter indberetninger fra medlemmerne.

"At der er flere personer, som deler et brugernavn, det findes der ingen forklaring på. Det er ikke lovligt," vurderer Hanne Lykke Jespersen.

CSC vil ikke svare

Computerworld har forgæves forsøgt at få CSC i tale, men gennem selskabets eksterne pressebureau har vi modtaget en skriftlige erklæring:

"Vi vil gerne se nærmere på anmeldelsen, før vi udtaler os mere specifikt. Men lad mig understrege, at sikkerhed er alfa og omega for CSC. Alle medarbejdere, der arbejder på systemer, som kræver sikkerhedsgodkendelse, er sikkerhedsgodkendte," lyder det fra Lars Lundsgaard, projektdirektør i CSC.

Dog har selskabet opdateret det skriftlige svar, som Computerworld tidligere har modtaget, så "en kort overgang" blot nu er blevet til "en overgang".

Læs også: 
Prosa melder CSC til politiet
 

CSC efter politianmeldelse: Vi brugte nødprocedure

Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics