PlayStation Network ramt af nye problemer

En sårbarhed i processen med brugernes oprettelse af nye kodeord til PlayStation Network kan udnyttes af hackere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er ikke noget, der er let for Sony i disse dage. Virksomheden var onsdag kortvarigt nødt til at tage en del af PlayStation Network offline, imens den rettede en fejl, der gav hackere mulighed for at overtage brugernes konti.

Sony blev hacket i sidste måned og har siden lørdag været i gang med at bringe PlayStation Network, Sony Online Entertainment samt servicen Qriocity online igen. I den forbindelse har Sony bedt brugerne om at oprette nye kodeord, men en fejl i webprogrammeringen har nu stukket en kæp i hjulet på den proces.

Virksomheden har ifølge et indlæg fra Sony på et diskussionsforum fjernet login-funktionen på PlayStation.com, Qriocity, PlayStation-blogs, fora og spil-websites samt servicen Music Unlimited.

Senere på dagen i går gav virksomheden en vag beskrivelse af, hvad der var sket.

"Vi fjernede midlertidigt siden til nulstilling af kodeord til PSN og Qriocity," oplyser talsmand for Sony Patrick Seybold i et indlæg på PlayStation-bloggen.

"I processen med at nulstille kodeord fandt vi en URL-exploit, som vi efterfølgende har rettet." I modstrid med visse rygter er sitet ikke blevet hacket, fremhæver Seybold.

Sony har ikke præciseret, hvad der menes med "URL-exploit," men ifølge spilbloggen Nyleveia var Sonys side til fornyelse af kodeord konfigureret således, at enhver, der kendte en brugers e-mailadresse og fødselsdato, kunne overtage denne brugers konto.

Seybold forklarer, at det var på grund af en "sårbarhed i formularen til nulstilling af kodeord," men har ikke offentliggjort nogen detaljer om, hvordan formularen kunne udnyttes.

"Forbrugere, som endnu ikke har oprettet nye kodeord til PSN, opfordres stadig til at gøre det direkte fra deres PS3," skriver Seybold.

"Alternativt kan de gøre det via websitet, så snart vi har sitet oppe at køre igen."

Omtrent 77 millioner spillere bruger PlayStation Network.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS