Twitter er altså bare verdens mest effektive medie

Klumme: Twitter er først, Twitter er bedst. Intet slår Twitter. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Osama Bin Laden er slået ihjel, og endnu en gang kom Twitter først med nyheden.

Do­nald Rumsfelds "Chief of Staff" skrev tre timer efter aktionen: "So I'm told by a reputable person they have killed Osama Bin Laden. Hot Damn." Det kan du læse mere om her.

Det lille tweet blev ekkoet gennem Twitter på rekordtid, og på få minutter havde tusinder af mennesker over hele kloden hørt det - og de sagde det selvfølgelig videre på Twitter.

Der er altid nogen, der ikke kan holde kæft.

Det nye er, at nu kan de fortælle det til hele kloden på ingen tid. Det gælder også i din virksomhed, i din forening, i dit land.
Alle og enhver, der har hørt det mindste, kan fortælle det til hele verden. Der er ikke andet at gøre end at forsøge at komme først - og fortælle historien, som du ser den.

Officiel historie var spin

Mens nyheden eksploderede på Twitter, skulle USA have den officielle historie på plads.

Det er en vigtig historie at spinne rigtigt for at vinde så megen sympati som muligt for den natlige henrettelse. 

De begyndte med at lyve: Bin Laden var bevæbnet. Han brugte sin hustru som skjold. Derfor blev konen også skudt og dræbt.

Det viste sig hurtigt alt sammen at være forkert, og fortællingen om, det skete ændrede, sig dag for dag. Han var ikke bevæbnet.

Han brugte ikke konen som skjold, og hun var ikke død.

Spinnet handler helt naturligt om at få Osama til at se så skidt ud som muligt. Han var en fej hund, fordi han brugte konen som skjold.

Han var en selvoptaget mand, fordi han så sig selv på video.

Han levede i en luksusvilla, hvorfra han lagde strategier og planlagde terroraktioner i detaljer. Han blev skudt i krigen mod terror. 

Interessant nok formidlede vestlige medier historien og dens mange korrektioner fuldstændig kritikløst.

Arh hvad, kan det nu også lige passe?

Tag nu den der med luksusvillaen. Luksusvilla? Det er jo det rene slum at se på! Ikke engang et enkelt lille fladskærms-tv kunne det blive til.

Mens jeg skriver dette, kommer nyheden om, at Osama dyrkede marijuana i haven.

Igen en fin lille detalje, der passer alt for godt til en smædekampagne, til at jeg tør tro på den. Måske er det rigtigt, at Osama har røget en lille spliff for at fordrive ventetiden.

Måske vokser der bare pot i gården, fordi det nu engang er almindeligt ukrudt på de kanter.

(Jeg tjekkede det selv i en mere langhåret udgave af mig selv for godt 30 år siden, og den var god nok: Det voksede overalt.)

Twitter forholder sig kritisk

Det er helt forståeligt, at USA gør, hvad de kan, for at svine Osama til.

Men jeg bliver ked af det, når samtlige hjemlige medier (som jeg har læst) ukritisk har gengivet det meste af Obamas spin.

Jeg ville så gerne tro, at danske journalister er bedre, mere kritiske end deres amerikanske kolleger. Men det er de ikke. Og derfor er den almindelige danskers kommentar, at "det var på tide".

Til gengæld glæder det mig, at så mange almindelige borgere rundt om i hele verden twitter ret så kritisk om de ukritiske reportager.

Påstanden om luksushuset blev hurtigt manet i jorden på Twitter.

Påstanden om pot i haven blev hurtigt konfronteret med oplysningen om, at det er en helt almindelig ukrudtsplante.

Overvejelser om det lovlige i, at amerikanske soldater bryder ind i et hus i Pakistan og slår beboerne ihjel, udtrykkes på Twitter.

Regeringer lyver. Journalister plaprer efter. Twitter forholder sig kritisk.

Gudskelov for Twitter.

PS: Liget smidt i havet? DEN tror de ikke på på Twitter. Gør du?

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job