Regeringen sprøjter millioner i sundheds-it

Den offentlige sektor skal arbejde meget tættere sammen med erhvervslivet, når der skal udvikles velfungerende it-løsninger til hospitaler og plejehjem, mener regeringen.

Artikel top billede

Regeringen har publiceret sin vækstpakke, "Sund vækst og velfærdsløsninger", der blandt andet skal belyse it-vækstvilkårene for danske sundheds- og velfærdsvirksomheder.
 
I alt har regeringen afsat 41,4 milliarder kroner til sygehusstrukturen i perioden 2009 til 2018, og flere af regeringens 23 nyligt fremsatte forslag går på, hvordan Danmark ved hjælp af øget samarbejde med erhvervslivet kan udarbejde velfungerende it-løsninger i sundhedssektoren.
 
"Private virksomheder kan være med til at udvikle nye løsninger samt ny teknologi, der kan bidrage til højere produktivitet, driftsmæssige besparelser som effektiviseringer i den offentlige sektor til gavn for danske borgere og virksomheder," begrunder regeringen sit arbejde med rapporten.
 
Sygehus i din stue
Løsningerne skal helst også samtidig have potentialet til at blive eksporteret til udlandet.  
 
Og blandt forslagene vil regeringen udarbejde en køreplan for udviklingen af telemedicin, som får tilført en pengesæk fra Fonden for Velfærdsteknologi (den tidligere ABT-fonden).
 
"Der øremærkes 50 millioner kroner i fonden til at understøtte handlingsplanen til blandt andet udbredelsen af egnede telemedicinske løsninger," lyder det blandt i regeringens udspil.
 
Øremærkningen af de 50 millioner skyldes blandt andet, at telemedicin vil sænke udgifterne til den offentlige sektors sundhedsindsats på de sygehuse, hvor patienter i nogle tilfælde ender med at blive mere syg, end da det da de ankom.
 
Fokus på standarder
Der er i dag over 110.000 medarbejdere til en samlet pris på 60 milliarder i den offentlige sundheds- og velfærdssektor.
 
De tal vil uden tvivl blive mindre i de kommende år, når de store, ældre generationer forsvinder fra arbejdsmarkedet, og yngre, mindre generationer tager over - helst med hjælp fra velfærdsteknologi.
 
For at indfri potentialet med udviklingen af velfærdsteknologien vil regeringen satse på at styrke indsatsen med standardiseringsarbejdet.

Det vil blandt andet ske ved, at National Sundheds-IT i efteråret 2011 skal smide et nationalt standard-katalog på operationsbordet
 
Samtidig vil regeringen kigge på EU-udbudsreglerne, som skal gøres mindre rigide for at højne konkurrencen på levering af blandt andet sundheds-it. 
 
Kræver nye spadestik
Brancheforeningen IT-Branchen hilser regeringens udspil velkommen.

Direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen fortæller dog samtidig til Computerworld, at han savner konkrete projekter på sundheds-it-området.

"Udspillet er et skridt i den rigtige retning, men hvis vi skal have indfriet potentialet for alvor, så skal vi et par spadestik længere ned, hvor der er noget substans og fokus på konkrete it-serviceydelser," siger han.

Morten Bangsgaard vurderer, at markedspotentialet for udviklingen af sundheds-it i Danmark løber op i "flere milliarder kroner".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect