De vigtigste it-job i Danmark: It-chefen

It-Danmark 2011 Hos Prodesign, der designer briller, holder it-manager Michel Friis skarpt øje med ERP-systemer og den webløsning, der sparer virksomheden for 30.000 opkald om året.

Artikel top billede

Prodesign laver briller, danske briller. Det gør de så overbevisende, at der hvert år ryger 200.000 ordrer igennem butikken.

15 procent - eller 30.000 - af de ordrer kommer ind via Prodesigns website.

I årets løb er der med andre ord 30.000 gange, Prodesigns sælgere ikke behøver at tage telefonen for at modtage en ordre.

"Lanceringen af vores e-handelsløsning har været en stor succes. Der var ikke stor tiltro til, at det ville rykke så meget, for brillebranchen er generelt ikke langt fremme i it-skoene. Men vores løsning er enkel - det skal den også være - og den giver en fin besparelse og stor effektivitet," siger Michel Friis, it-manager i Prodesign.

Dermed bidrager it-afdelingen, der kører hjemmesiden og det bagvedliggende ERP-system, i høj grad til både at spare virksomheden penge og effektivisere hele organisationen.

ERP er rygraden

32-årige Michel Friis bruger sin arbejdsdag på at sikre, at ERP-systemet virker, som det skal, for ligesom i så mange andre virksomheder er det rygraden i organisationen, hvor opgaver, projekter og økonomi ellers ville hænge frit i luften.

"ERP-systemet er meget vigtig for driften af vores virksomhed," siger Michel Friis, som på en typisk arbejdsdag holder projektmøder med sine kolleger eller programmerer lidt.

Derudover bruger han og hans afdeling på fem mand tid på support til Prodesigns 125 brugere.

It-folkene i Prodesign har hvert deres speciale.

"I gamle dage troede vi, at alle skulle kunne alt, hvis der en dag var en, der forsvandt. I dag tror vi mere på, at man bliver ekspert inden for et område, og så må vi så finde en erstatning, hvis personen forlader os. Vi har en, der udelukkende udvikler. Vi har en med ansvar for vores server-pakke og infrastruktur; en sidder på support og et par stykker udelukkende med vores business intelligence-løsning," beretter Michel Friis.

It-afdelingen er vokset, siden Michel Friis startede for fem år siden.

Da var der kun to i it-funktionen; nu er de i alt seks.

"I gamle dage sad vi to mand og kunne alt. Det er for omfattende i dag, og vokser vi endnu mere, bliver der behov for meget mere planlægning og strategi i forhold til, hvad man vil. I dag det mere ad hoc, og det er fint, når vi ikke er større."

Ledelsen skal involveres

Men vokser virksomheden meget, ser Michel Friis sig selv som manden, der skal have ledelsen inddraget mere i it-beslutningerne.

"Jeg vil se det som min opgave at forklare ledelsen, hvordan vi får det hele til at hænge sammen it-mæssigt. Ledelsen ved ikke meget om detaljerne, så jeg er nødt til at sikre, at it-strategien følger med, for jeg er den eneste i ledelsen, der kan gøre det," siger han.

Inden han holder sommerferie, sørger han for at få lukket opgaverne. Ellers kommer de bare med ham på ferie.

"Vi kunne sidde her hele tiden, men vi er jo hele mennesker, så vi holder selvfølgelig fri i sommerferien. Men jeg vil nok kigge på vores iPad-projekt i løbet af ferien alligevel. Det er spændende."

Se alle Computerworlds artikler i serien om Danmarks vigtigste it-job her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S