Slap lige lidt af med Google+ - det er jo bare en beta

Klumme: Altså prøv lige og hør: Google+ er bare en beta, hvor ingenting er færdigt og alt i øvrigt er set før.

Artikel top billede

Som du nok ved, er Googles nye Google+ i disse dage ved at etablere sig som en rival til andre sociale netværk.

Den er blevet beskrevet som en kommende dommedag for både Twitter, Facebook og Linkedin, og stort set alle danske digitalister og internationale "digerati" kommenterer lystigt og langt i selv omfangsbevidste papiraviser.

Det er en overreaktion. Google+ er bare en beta.

Alt er set før

Intet er færdigt. Og det eneste nye, der er i dyret, er, at Google står bag. Alt andet er set før.

Google+ er ikke færdig. Den integrerer ikke synderligt med andre Google-produkter.

Bruger man fx Gmail som arbejdsmail, må man oprette en ny konto og bruge en anden browser til Google+.

Og mens Twitter er på vej til at blive en nærmest allestedsnærværende del af Apples iOS, er det ret besværligt at dele et link fra RSS-læseren Google Reader til Google+.

Google+ er endnu ikke integreret i nyhedswebsites.

Den centrale delingstjeneste AddThis har ikke Google+ med i sin enorme liste af sociale sites, som man kan dele til (AddThis er motoren bag de fleste af de "Share..."- knapper, du møder på nyhedssites).

Skærer til og retter ind og gør ved

Kort sagt: Den er ikke færdig. Google har kastet en hurtig beta ud til folket - og så ser de på, hvordan vi bruger den, og så skærer de til og retter ind.

En glimrende måde at udvikle på, hvis man har rigeligt med entusiastiske testpersoner.

Og det har Google. Og derfor laver den ufærdige beta så meget larm.

Twitter truet

Det er da også tydeligt, at Twitter, som muligvis er allermest truet af Google+ i forhold til feature-sættet, reagerer prompte på gigantens rumlen.

I denne uge blev billeddeling, en funktion brugerne har efterspurgt i årevis, en integreret del af Twitter.

I og med den ikke er færdig, er det svært at se, hvad virksomheder skal bruge den til.

Google har noget forblommet fortalt, at der nok sker noget, men hvordan evt. brandede sider/kanaler/profiler kan komme til at se ud, er uklart.

Enkelte udvalgte brands, som Ford Motor Company, har fået lov til at lege med "test accounts" - men hvad det skal blive til, ved vi ikke.

Her er der endnu mere fremtidsmusik

I den digitale markedsføringsbranche er forventningerne til de kommende "brand pages" i Google+ dog skyhøje, og det er især her, at det nye netværk truer Facebook.

Med bedre integreret søgning, bedre statistikredskaber og større frihedsgrader ville det være muligt at flytte virksomheder fra deres Facebook-sider til Google+, vurderes det.

Men det er fremtidsmusik.

Fordi Google+ er opbygget med "cirkler" hvor man deler information til forskellige grupper mennesker, kan virksomheder i teorien se Google+ som et alternativ til Yammer, SharePoint og andre enterprise-samarbejdsplatforme.

Det kan lade sig gøre - men det er usikkert og ikke for alvor bygget til opgaven. Endnu. Det er fremtidsmusik.

Når støvet har lagt sig

At se Google+ som en konkurrent til Linkedin er en decideret misforståelse - Linkedin er verdens førende CV-database og professionelle netværk, som har valgt at klistre lidt Facebook-agtige opdateringsfunktioner på i det seneste års tid.

Google+ kommer ikke i nærheden af den praktiske nytteværdi, som Linkedin har - i hvert fald ikke inden for den nærmeste fremtid.

Men det kan selvfølgelig komme ... det er jo kun en beta. Og vi aner ikke, hvilken vej den blæser.

Google+ kan blive til alt muligt.

Men der er også en risiko for, at når den messianske tilstand og støvet har lagt sig, og alle digitalisterne har prøvet deres nye legetøj af, så går Google+ samme vej som Google Wave, Apples Ping, MySpace, Second Life, Yahoo! Buzz, Orkut, ConnectU, SixDegrees, LunarStorm, Friendster, Ning, Windows Live Spaces, [indsæt navn her].

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura