Sådan bruger hackere opdateringer til deres indbrud

Når Microsoft udsender opdateringer for at lukke et hul, kan hackere "gå baglæns" i opdateringen og dermed finde vejen ind i for eksempel en DNS Server.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sikkerhedsvirksomheden Qualys har demonstreret, hvordan man kan baglæns analysere (såkaldt 'reverse engineering') en opdatering fra Microsoft for på den baggrund at skabe et denial of service-angreb til en Windows DNS Server.

Virksomhedens proof-of-concept gennemgår de skridt, hackeren kan tage for at angribe Windows, og Qualys understreger vigtigheden af at implementere Microsoft-opdateringerne så hurtigt som muligt efter den månedlige patch-tuesday-udgivelse.

Den opdatering, som Qualys har haft udgangspunkt i, lukker to huller i Windows DNS Server og har fået betegnelsen 'kritisk', som er Microsofts mest alvorlige trusselsvurdering.

Microsoft har sagt, at virksomheden ikke forventede, at sårbarheden ville blive udnyttet af angribere i denne måned, men Qualys proof-of-concept viser, at det meget vel er muligt.

"Vi analyserede opdateringen for at opnå en bedre forståelse af den måde, sårbarheden fungerer på, og vi fandt ud af, at sårbarheden kan udnyttes med få simple skridt," skriver vulnerability security engineer hos Qualy, Bharat Jogi, i et blogindlæg.

"Selv om det proof-of-concept, der er beskrevet nedenfor, demonstrerer et denial-of-service-angreb, så kan hackere med ondt i sinde muligvis være i stand til at få fat i pålidelig kodeeksekvering."

Hvem kommer først?

Qualys brugte et såkaldt 'binary-diffing'-værktøj kaldet TurboDiff til at sammenligne de rettede og de ikke-rettede versioner af de påvirkede DNS Server-filer.

Det hjælper sikkerhedseksperterne med at forstå de forandringer, der er blevet lavet for at kunne rette sårbarhederne ved hjælp af opdateringen.

Problemet er, at det samtidig kan hjælpe hackerne med at lære, hvordan sårbarhederne kan udnyttes og bruges mod systemer, der endnu ikke har modtaget opdateringen.

Da sårbarheden var blevet identificeret, opsatte Qualys to DNS-servere i laboratoriet og fik den ene til at gå ned ved hjælp af ganske få kommandoer.

Eftersom selve eksekveringen af angrebet kun kræver ganske lidt, anbefaler Qualys, at virksomhedens egne kunder gennemfører en scanning med sikkerhedssoftwaren QualysGuard, og at de "implementerer denne sikkerhedsopdatering så hurtigt som muligt."

Opdateringen til Windows DNS Server var en ud af to kritiske opdateringer, som Microsoft har udsendt i denne måned. Den anden rettede syv huller i Internet Explorer.

I forhold til Explorer-opdateringen advarer Microsoft sine kunder om, at der sandsynligvis vil dukke exploits op "inden for de følgende 30 dage".

Sikkerhedsekspert hos Lumension, Paul Henry går endnu videre og siger, at "vi arbejder med en tidsramme på 24 timer (efter offentliggørelsen af opdateringen, red.), hvorefter vi forventer at se brugbar exploit-kode."

Bundlinjen: Dagen efter Patch Tuesday kan hackere angribe ikke-opdaterede systemer, og derfor skal man sørge for at implementere alle sikkerhedsopdateringer så hurtigt som muligt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job